Ako ťažké je mravec a akú váhu dokáže zdvihnúť

Marec 2019

Video: Cutting through fear: Dan Meyer at TEDxMaastricht (Marec 2019).

Anonim

Téměř každý mravenci spojené s tvrdou práci, sebeobětování a schopnost pracovat ve dne v noci ve prospěch kolonie. Dokonce i říká: "Pracujte jako sto mravenců." Navíc vědci zjistili, že mravenci se mohou pochlubit nejen záviděníhodným "workaholismem", ale také výraznými fyzickými schopnostmi. A vědět, kolik mravce váží, člověk se může jen divit, jak to zvládne.

Dokonce i ve školách je studentům řečeno, že mravenci mohou zvednout zátěž více než vlastní váhu 10krát větší než jejich vlastní váha. Ale jak se ukázalo, a to není limit - jako studie o mravencích zjistili více a více působivé fakta o svých schopnostech …

Jak těžké je mravenec a všechny mravenci obecně?

Průměrná hmotnost mravence se mění v závislosti na druhu od 1 do 150 miligramů. Obvyklé naše černé a červené lesní mravenci váží asi 5-7 miligramů.

Nejlehčí mravenci jsou faraoni, všichni známí domácí škůdci a některé druhy tropických mravenců, jsou stejně malé. Mše mravenců z kasty dělníků v těchto druzích jsou 1-2 miligramy.

A někteří z největších druhů mravenců jsou jihoamerická mravenecká kulka a mravenci afrických bloudění. Bývalý pracovník ant váží až 90 miligramů, a ve druhém dělohy během sedavý život pilně plnosti a může vážit až 10 gramů!

V tomto okamžiku může takové dělohy ušetřit až 120 000 vajec denně, což je také jeden z rekordů nejen u hmyzu, ale i u ostatních zvířat obecně.Navíc, jak mravenec-kulka a mýtné mravenci (siafu) patří mezi nejnebezpečnější na světě.

Ukazuje se, že jedna královna bloudícího mravence váží až 200-700 pracovníků. Ačkoli existují druhy - například skákací mravenci - u kterých je děloha z pracovních mravenců prakticky stejné velikosti nebo hmotnosti. Ale tyto mravenci mají mnoho dalších charakteristických rysů. Například dokonce i prostí pracovníci mravenci mohou reprodukovat.

To je zajímavé

Největší mravenci žijící na Zemi měli délku těla až 7 cm u královen. Pokud extrapoláme jejich hmotnost, ukáže se, že takové příšery vážily asi 20 gramů.

Obecně jsou mravenci tak rozšířeni a tak početní, že jejich celková hmotnost na planetě je větší než u jakékoliv jiné skupiny hmyzu. Podle vědců všechny mravence na Zemi váží přibližně stejně jako všichni lidé - asi jedna miliarda tun. Současně pro každého člověka je asi 10 milionů mravenců.

Ale u mravenců je zajímavé, ani kolik váží, ale jejich schopnost zvedat velmi těžké předměty ve srovnání s hmotností těla.

Kolik zvedne mravenec?

Dnes je zkontrolováno, že v průměru mravenčí můstek zvyšuje jeho hmotnost o 50krát vyšší než její vlastní - například až 100 mg se přenáší každým pracovním nůžkem. Vědět, kolik mravce váží, můžete se spolehnout na to, co je schopen, jako vzpěrač.

Zajímavé je, že vojáci s frézami na mlhoviny váží desítkykrát více než obyčejní dělníci a děloha 700krát! Samozřejmě, tento druh vojáků se objevuje pouze v těch mravenčích, jejichž počet přesahuje 100 tisíc jedinců - méně takových pracovníků je těžké krmit takovou armádu.

Voják tohoto druhu může v zásadě dosáhnout vynikajícího rekordu, ale nikdy to nedělá: jeho úkolem není nést zatížení, ale chránit "nakladače".

Tip

Pokud se člověk mohl zvednout závaží ve stejných poměrech, stejně jako mravenci, je snadné být vymačkané přes hlavu sloupku až 5 tun. To znamená, že síla mravence převyšuje sílu člověka asi 25krát. Jak matematici vypočítají vtipně, asi jeden milion mravenců bude potřebovat, aby nesl dospělé osoby, a asi 10 000 za naložení hrnku piva. Výsledky těchto měření samozřejmě závisejí na typu mravence a na tom, jak každý z nich váží.

Samozřejmě, čím menší je mravenec, tím menší je váha. Avšak poměr zdvihové hmotnosti k hmotnosti mravence se s rostoucí velikostí hmyzu snižuje.

To je zajímavé

Při společném přenášení závaží je schopnost mravenců ještě větší. Během laboratorních experimentů vyvinula samotná mravenecká síla 24,2 erg / s a ​​dva mravenci společně vyvinuli výkon při 63, 2 erg / s. To znamená, že mravenec může ve spolupráci se svým přítelem vzbudit tolik, že nezvedají obě samostatně.

Proč jsou mravenci tak silní?

Musím říci, že nejen mravenci jsou tak silní: obecně se všem hmyzům může vyvinout velmi vysoká síla. Stejné blechy velmi rychle tlačí své tělo na vzdálenost 150 násobek délky těla. Scarab brouci mohou zvednout váhu, která je více než 850 násobek jejich tělesné hmotnosti. Před takovými schopnostmi se ani síla mravence nezdá tak skvělá.

Důvod pro takové fenomenální schopnosti mravenců a hmyzu obecně již dávno vysvětlují vědci. Ve zvířecím světě, existuje zákon, který klesá s geometrickými rozměry těla živé bytosti, její hmotnost v poměru k délce těla ve třetím stupni, a průřezová plocha svalu snižuje - v poměru k druhé mocnině délky těla.

Trochu obtížné, ale to znamená, že mravenci na jednotku hmotnosti svalu jsou 100krát silnější než muži. A tento poměr je také pozorován u jiných živých tvorů - korýšů, ryb, savců. Navíc vnější kostra a mírně odlišná struktura svalů přispívají k těmto výpočtům jejich přirážky.

Obecně to neznamená, že nejmenší mravenec je nejsilnější. Malý faraonský mravenec skutečně zvyšuje hmotnost, vícekrát váhu, která zvedá obří bloudění mravence. Absolutní hmotnost nákladu v případě domácího škůdce je však nižší. Proto je nejsilnější mravenec jen největší.

Ant schopnosti

Síla mravenců však určuje nejen váha, kterou mohou zvýšit. Mravenci používají své fyzické schopnosti jinými způsoby.

Například mravenčí můstky jsou velmi dobře známé, které organizují pracovníci afrických kočovných mravenců, kteří nosí larvy a dělohu přes vodní překážky. Několik set mravenců pevně drží těla druhého tak pevně, že savec velikosti kočky může protékat přes most, který byl vytvořen na druhou stranu potoka. Je pravda, že se to nestane zvíře - tyto mravenci jsou extrémně nebezpečné kvůli jejich bolestivým kousnutí.

A stejní mravenci si mohou táhnout po zemi 30-násobnou hmotnost jejich těla. Potřeba této skutečnosti může vzniknout, když hmyz kvůli nestandardní velikosti objektu nemůže zvednout nad hlavou.

Zajímavé je, že mnoho podobných schopností mravenců, zvláště vynalézavých zástupců společnosti Homo Sapiens, se naučil používat pro své vlastní účely.

Mravenci staví můstek (video)

Mohu použít "sílu mravenců"?

Ve střední Africe, silné čelisti mravenci jsou určeny pro šití otevřené rány na těle: oba okraje rány jsou tlačeny proti sobě a k němu, jako by se sešívačkou se aplikuje hlavy rozzlobený mravenec. Hmyz okamžitě stlačuje čelisti a pevně vytlačuje oba okraje pokožky. Několik takových mravenců - a šev je připraven. Důležité je jen co nejrychleji odříznout hlavu mravence nožnicemi: po tom, aby čelisti nebyly stlačeny.

Někdy ve stejné Africe, domorodci sklízejí z mravenčích lahodných semen a malých ořechů, používající mravence jako sběrače. Domorodci jsou však v tomto ohledu neuvěřitelně etickí - namísto toho, že jsou z mraveniště, nechávají hmyz kusy sušeného masa nebo ovoce. Vědí, že pokud nebude příroda okrášlena, ale stejně rozdělena, vrátí se mnohokrát.

Zajímavé video: příklad velkého mravence