Koľko šváb môže žiť?

Marec 2019

Video: DNA (Marec 2019).

Anonim

O neuvěřitelné výdrž švábi chůze jsou skutečné legendy: žijí po celá léta, a radiační se nebojí, a nemají potřebu jídla a vody, a dokonce i bez hlavy švábi mohou existovat ve stejným způsobem jako v případě, že vůbec je nepotřebovala.

Samozřejmě, že se silným ozáření tito parazité umírají, stejně jako všechny živé bytosti, jen aby ji bezpečně, mohou dávkovat překročení bezpečné pro lidi 15krát. Ale ať už Obvinění legendy, že šváb žít nejen bez jídla a vody, ale bez hlavy, a obecně kolik živých švábů, ale musíte pochopit …

Life Stages švába

Všechny Tarakanov jsou neúplné cyklus vývoje, tj. bez fáze transformace larvy na pupu.

  • Ve většině částí ženského po oplození kladou vajíčka v ootheca (malé světla vaku) a nosit ji na břicho. V průběhu času ooteka ztmavne a začne bobtnat z vajíček, které rostou uvnitř, což trvá dva až čtyři týdny.

  • Samice některých druhů přístřešek ootheca na samotě (teplé a vlhké) umístit více často v nějakém nepřístupném trhlině, odkud bude vylíhnout malý bílý tarakanchiki (nymfy) asi 3 mm na délku. U jiných druhů se ženy samy o sobě nosí až do vylíhnutí vajíček a dokonce se o ně po chvíli postarají.

  • Časem se nymfy ztmavnou a jejich chitinové kryty se stávají pevnějšími. Příchod líná několik etap, nymfa transformován do dospělého, který je velmi časté švábi trvá asi 2 měsíce v teplém ročním období (na 30 stupňů nebo více) a až šest měsíců při teplotě 22 stupňů. Životnost dospělého exempláře (imago) červeného švábu je 20-30 týdnů.

Ukázalo se, že od vylíhnutí nymfy šváb teoreticky žije asi 9-12 měsíců, pokud tomu nebrání nic.

Existují druhy švábů žijící po několik let, které zahrnují černý šváb (mohou žít až dva roky). Celkový počet jedinců v kolonii se může zvýšit tisíckrát 3 až 4 měsíce poté, co do bytu vstoupí malý počet parazitů. Tento interval je vysvětlen dlouhým životem žen než u mužů, které jsou velmi plodné, a také dlouhým vývojem vajec.

Mohou šváby žít bez jídla?

Tento hmyz může doopravdy udělat bez jídla po nějakou dobu. Červené šváby žijí bez jídla po dobu až 40 dnů, zatímco černí šváby žijí až 70 dní. Je to kvůli tomu, že jsou chladnokrevná zvířata (poikilotomická), což znamená, že nepotřebují vynaložit energii k udržení určité tělesné teploty.

Metabolismus těchto organismů je 20krát pomalejší než u teplokrevných zvířat a šváb je dostatečný k tomu, aby jedli jednou, po dlouhém životě (i několik týdnů) bez hladu. Na druhou stranu jsou hlavním zdrojem energie pro poikilotermické organismy vnější zdroje, takže šváby žijí pouze ve vytápěných bytech a při nízkých teplotách se jejich počet dramaticky snižuje.

Potřeba šváby ve vodě

Navzdory tomu, že švábi žijí bez jídla několik týdnů bez vody, zahynou během týdne. To je dáno skutečností, že voda hraje v životě jakéhokoli organismu výjimečnou úlohu, protože je strukturní složkou buňky a prakticky všechny metabolické procesy, které se skládají z řetězce chemických reakcí, se vyskytují za účasti vody.

Švábky dlouho žít bez vody a raději jíst navlhčené potraviny (odpad), protože voda je nezbytná pro proces trávení, pro slinné žlázy a oběhový systém.

Pozoruhodná tepelná vodivost vody také určuje její důležitou roli jako termoregulátoru v živých bytostech. Tak, přehřátí švábů provede výběr nadbytečné kapaliny skrz Malpighian tubulů na těle, a noční a vodotěsnou chitinové integument naopak pomáhá šetřit vodou v případě příliš nízké vlhkosti a vysoké teploty.

Žijí šváby bez hlavy?

Nezáleží na tom, jak divná by tato otázka mohla znít, odpověď je "ano, švába bez hlavy žije" zní ještě cizí.

Američtí vědci, kteří studovali schopnost reprodukce tohoto hmyzu, provedli řadu pokusů o jejich dekapitaci. Poté výzkumníci dospěli k závěru, že nejen tělo šváb žít bez hlavy, ale jeho hlava (umístěna na chladném místě, a poháněný speciálním roztokem) mohou také existovat bez těla. Na druhé straně, zbaven hlavou a speciální vosk utěsněné do hrdla těla švábů žijících v baňce po dobu několika týdnů, v závislosti na entomolog C. vyklápění.

Abychom pochopili, proč je to možné, je třeba si uvědomit, že všechny systémy podpory života pro hmyz (nervový, oběhový, trávicí) nejsou navrženy stejným způsobem jako u lidí. Takže ztráta hlavy člověka je plná zbavení se kritického množství krve, poklesu krevního tlaku a porušení dodávky kyslíku a tím i důležitých živin pro vnitřní orgány.

U hmyzu není oběhový systém uzavřený, postrádá tenké kapiláry a tlak v něm nehraje rozhodující úlohu.Podle fyziolog a biochemik Jiří. Kunkel, pokud slzným šváb hlavy, krčních cév jednoduše utěsnit sražené krve a oběhový systém bude pokračovat ve své práci.

Samozřejmě, že jídlo vstoupí do trávicího systému těchto parazitů ústními orgány. Nicméně, bezhlavý šváb mohou žít 9 dní nebo i déle, protože to může jít bez jídla po delší dobu, s větší pravděpodobností být zničeny plísní a jiných mikroorganismů, než zemřít hlady.

je nezbytné k hlavě, jako ústa a nos, jsou v ní, skrz které ve skutečnosti vzduch vstupuje, a mozek, který řídí proces pro provádění normální proces dýchání člověka. Dělat švábi dýchání proces se provádí pomocí speciálních otvorů na těle, s názvem „stigmata“, a síť malých trubiček - průdušnice. V takovém případě se mozku neúčastní dýchání a po odstranění hlavy je tělo nadále zásobováno kyslíkem v předchozím režimu.

Dále, mozek jako nervových center (uzlin), zodpovědný za hlavní nervové funkce na úrovni reflexů takový není nijak zvlášť nutné a švábi, jako každé části těla, které jsou umístěny.

Bez hlavy se šváby krouží nohama, vstávají a dokonce se pohybují. Nicméně, jak poznamenal Nick Strosfeld University of Arizona, vedoucí hmyzu dostává velké množství smyslových informací z těla, takže jejich mozky, těla zbavovány, nemůže řádně fungovat. Experimenty tak ukázaly, že šváby vykazují při výcviku paměťové dovednosti, když jsou hlava a tělo v nerozlučné jednotě. S oddělením hlavy samozřejmě tyto bytosti ztrácejí své schopnosti.

Takže šváby jsou skutečně neuvěřitelně houževnatý hmyz a mohou žít bez jídla, vody a dokonce bez hlavy po velmi dlouhou dobu. Chitin kryt je tak silná, že dokonce prihlopnuv hmyzu tenisky, nemůžete být jisti, že po nějaké době není po nárazu odchýlit, a ne utíkat.

Na druhou stranu, voda deprivace hrozí jim rychlou smrt, tak ty, kteří chtějí nejen zbavit nežádoucí hosty, ale také, aby se zabránilo jejich výskytu v budoucnu, by měla všemi možnými způsoby, aby se zabránilo úniku vody z kohoutků, potrubí a květináče.

Populární metody potírání švábů