Fotografie rôznych švábov

Marec 2019

Video: Top 10 Facts - Space [Part 6] (Marec 2019).

Anonim

Málokdo neví, co vypadá švába. Každý člověk se s nimi setkal několikrát a pravděpodobně měl čas obdivovat své tropické příbuzné na různých výstavách nebo v teráriích.

Avšak i dobře známý a populární švábi měli podívat podrobněji na fotografiích, aby se vyhnula zmatený první dobyvatelé byt s občasnými hosty z ulice. Kromě toho je na fotografii, kterou můžete podrobně zvážit rozdíl mezi druhy šváby a fáze jejich vývoje.

Foto švábi dům: všechny typy a stupně vývoje

Nejčastější lidského osídlení jsou tři druhy švábů: červená, aka šváb, černá a Američan. V tropických podmínkách se do domů zavléknou ještě exotičtí přátelé, ale je obtížné nazývat je synantropními druhy.

Help

druh komensální živočišného nebo rostlinného - druhu, který je v centru města, obce nebo bydlení člověk cítí lépe, než ve volné přírodě. Někdy se takové druhy v přírodě vůbec nenacházejí. Příkladem jsou vrabci domů, krysy, chrobáky, faraonové mravenci. Nezaměňujte synantropické druhy s druhy, které se pokořují lidé - psi, kočky nebo holubi.

Obvyklý červený šváb je znám téměř všem obyvatelům severní polokoule. Na fotografii je několik dospělých jedinců tohoto druhu:

horní fotografii - muže, dno - s ženským vajíčkem (ootheca). Ženy mají o něco širší a hustší břicho, muži jsou velmi štíhlé a pohyblivější.

Larvy švábů se liší od velikosti dospělých, o něco hustší postavy a nedostatku křídel. Malba larev je také poněkud odlišný od toho dospělého hmyzu přes celé tělo od hlavy až ke konci břicha jsou dva dlouhé černé pruhy. U dospělého hmyzu zůstávají z těchto pásů pouze dvě pomlčky na cefalothorax. Na fotografii jasně viditelné Tyto barvicí prvky:

Je zajímavé,

Red šváb má více titulů než kterýkoliv jiný hmyz. Nejčastěji se nazývá Prusak - jméno se drželo od napoleonských válek, kdy se myslelo, že švábi z Ruska přivezl z Pruska.

Ale Němci naopak nazývají tento hmyz "ruskými švábaty." U nás poměrně často nazývají ještě "tanchiki", "stasiki", "tariks" a "tramwats".

Ihned po opuštění vajíček jsou larvy velmi malé, nepřesahují délku milimetru a mají prakticky průhledné tělo. Nicméně několik hodin po narození malých švábů ztuhne chitinózní pokrývka a stane se trochu tmavší. Na fotografii níže ukazuje mladé larvy švába u těhotné ženy:

Tip

švábi, jako cvrčky, chyby a mšic - hmyz s neúplným metamorfózy, a jejich larvy vypadají jako malé kopie dospělých. K tomu, vědci jsou nazývány nymfy, larvy, odlišit takového stupně vývoje typického larvy brouků a motýlů. Dospívající šváby, stejně jako jiný hmyz, jsou vědecky nazýváni imago.

Po důkladném prověřování na konci břicha každého hmyzu lze vidět dvě malé přílohy. Oni jsou nazýváni cerci a svědčí o obecné primitivitě švábů obecně - ve více evolučně vyvinutém hmyzu neexistují žádné cerci.

Jedná se o cerci - nejspolehlivější způsob, jak rozlišit švábu od chyby. Na fotografii vidět švába na makro konci svého břicha a v níže uvedené fotografii - konec břicha postel chyby:

Black švábi se liší od červené barvy a velikosti. Prusové jsou opravdu malí vedle dospělých vzorků černých bratranců, kteří sotva dosáhnou poloviny délky těla. Na fotografii můžete odhadnout velikost dospělého druhu tohoto druhu:

Jak vidíte z fotografie, v barvě černého švábu je pouze uhlí. V nymfách tohoto druhu jsou hnědé příčné stria, vymezující segmenty břicha. Rozdíl v barvě imago a larvy je zřetelně vidět na fotografii:

Velmi krátké křídla a široké břicho černého švábu. U mužů křídla téměř pokrývají celé břicho. Nicméně, černí švábi nevědí, jak letět, pouze muži jsou schopni skákat daleko a použít křídla pro zvýšení délky skoku. Na fotografii vlevo - mužský, vpravo - žena: Tip

Prusak také nemůže létat, ale když padá ze stropu nebo z vysokých nadmořských výškách, můžete mávat křídly a do jisté míry kontrolovat pád. Mezi tropickými druhy šváby jsou ti, kteří létají velmi dobře a mohou létat v noci na světlo lamp.

Americký šváb je méně "domestikovaný" než černý a červený. Může se zdržovat v lese a na polích, ale spadá do podmínek města, snadno se přepne na jídlo lidské stravy a aktivně se množí.

Bylo s člověkem a jeho nákladu tento druh rozšířen po celém světě a dnes je považován za kosmopolitní. Na obrázku je imago „americký“, který je jen o něco silnější female male

… a tady - nymfy různého věku:

mají švábi nejsou hnízda, ale raději shromažďují ve skupinách v co nejpohodlnější místo.Nalezení útočiště, může člověk vzít na hnízdě nebo kolonie švábů švábi, a dokonce si myslí, že v takové kolonie je přítomen jako včelí královna. To není pravda: v této dohodě není žádná organizace.

Video rámečky s různými šváby

Vejce švábů: jak vypadají?

Reprodukce švábů je zcela specifická. Neopouštějí jednotlivé vejce, jako většina ostatních hmyzu, ale zabalí je do speciální komory - ooteca, kterou samice nosí na konci břicha. Na fotografii je zobrazen ruský šváb:

Ženy různých druhů nosí ootheki různé časy.

U švábů je tato doba 20-30 dní v závislosti na teplotě v místnosti. A téměř okamžitě po ototekaniya ootheki jsou od nich odvozeny larvy. v černých švábů „těhotná“ Samice snáší ootheca asi po týdnu po začátku svého vývoje, a 2-3 týdny vejce rozvíjet bez dozoru. Toto jsou používány Prusy, kteří jedí ooteky černých švábů a tak je vyhladí. Možná proto kvůli tomu červené šváby vyhnaly černé z bytů.

Na snímku otok černý šváb:

Mnoho tropických druhů ženské švábi jsou nejen ootheca před koncem tohoto druhu těhotenství, ale pár dní chránit a starat se o nymf. Jejich ootheca je obvykle velmi měkká, bílá a dlouhá.

Například na obrázku jsou uvedeny ootheca Madagaskar šváb:

Neobvyklé švábů se nacházejí v apartmánech

v neobvyklém pozornost lidským švábi v bytě přitahují především bílé šváby. Nejsou to albínové, ale prostě jen dospělé nymfy.

V prvních hodinách po vypuštění chitinového krytu mají měkké bílé tělo, které postupně vytvrdí a získává barvu charakteristické pro dospělé.Během tohoto období se hmyz snaží být na odlehlém místě, ale někdy to ještě přichází do očí.

Každý šváb je jednou za život bílou. V níže uvedené fotografie - Bílý šváb:

v jižním Kazachstánu, Turkmenistánu a Uzbekistánu v lidském bydlení může setkat hnědé a mírně větší turkmenského švába. On je velmi rád terária hráči, protože on nemůže plazit na sklenici. Na fotografii - malý skupina hmyzu:

a další fotografie ukazuje popela šváby, nazývané také egyptský:

Jsou to zajímavé v tom, že jsou schopny, jako termiti jíst dřevo a výrobky z papíru. Žijí na Středním východě, v severní Africe a ve Středozemním moři.

A samozřejmě nelze než obdivovat jednotlivé tropické švábi - slavnou Madagaskar:

… banánu, ty samé, které plují dobře:

… a obří:

…, aby se ujistil, že i takové zdánlivě nepříjemné sousedy na planetě může být mimořádně krásná a zajímavá.

Proč se nemůžeš zbavit švábů

Obří šváby Madagaskar