Prečo sú šváby často nazývaný stašík - pôvod prezývku

Február 2019

Video: Why Switzerland is the Safest Place if WW3 Ever Begins (Február 2019).

Anonim

Dále se naučíte:

 • Proč švábi volal Stasik a kde najednou byla taková přezdívka;
 • Vzhledem k tomu, že přítomnost rouškových antény by mohla ovlivnit vzhled dalších vtipných jmen;
 • Proč jsou v Rusku šváby zvané Prusové a v Německu - zajícemi;
 • a pár slov o „Felix“, „Tankový boj“, „zhevzhikah“ a ostatní názvy švábů, včetně výzkumu …

V švábů lidově zvaných je nejen Stasik - ve skutečnosti je lidový název pro tyto škůdce velmi mnoho . Často přezdívky sousedů v bytě jsou dány na základě souhlasu s jejich vědeckým jménem (červený šváb). Takže například existují "Tanchiki", "Tram" a "Červená".

Zřídka v populárních názvech odrážejí charakteristické znaky struktury tohoto hmyzu, zejména knírek. Pokud má někdo šváb, který je podobný Dzeržinskému, proč jim neříkat "Felix".

Ale v některých případech je tento hmyz nazýván tak, že i při pečlivém hledání zdroje přezdívky je poměrně obtížné zjistit, jak se zdá. Například je těžké okamžitě říci, proč se šváby nazývají stasikas. Podívejme se, jaké možnosti jsou vysvětlení pro tuto přezdívku šváby existují dnes …

Historie přezdívkou „Stasik“

Pro mnoho lidí je slovo „šváb“ a „Stasik“ jsou téměř synonymem, a existuje několik stanovisek dnes o vzniku takové legrační jméno .

Jedno vysvětlení se týká původ jména populární ve své době, ale dnes, „vousatý“ Anekdota:

Vlk s kocovinou sedí, drží hlavu sténající. Za ním se krčí šváb. Vlk s uspokojivým hlasem se ho ptá

- Kdo jsi?

On odpoví:

- Šváb …

- A jak se jmenuješ?

- Stasik …

Vlk hněvu drtí hmyz tlapu, říkat:

- Jak se cítím špatně, Stasik!

Tato verze však neposkytuje přesvědčivé vysvětlení, proč se švábi nazývají Stasi v severním Uralu, na Ukrajině a dokonce iv Transbaikalii. Přesto, anekdota nebyla tak populární …

Existuje názor, že šváby byly nazývány stasiky pro jejich knír. Za starých časů, to bylo si všiml, že muž, který volal Stas, často nosí knírek, a díky této podobnosti dostal přezdívku a spolubydlící. V důsledku toho byl švába, který byl malým stvořením, nazýván Stas, ale Stasik.

Tip

K dispozici je i teorie, že švábi s názvem Stasik jméno kvůli souznění „Stas“ s neslušné populárním symbolem člověka s odlišnou sexuální orientací. Stejně jako někdy škůdci v bytě tolik obtěžují majitele a od nich tak složité, jak se zbavit těch, které v srdcích svých takové disharmonického terminologii nadávky. A pak, s dětmi, si nemohou dovolit opakovat takovou muck a tak říkají "Stas". A být v dobré náladě, když se hmyz už nejeví jako tak velký problém, člověk ho volá a láskyplněji - Stasik.

Tato verze je mimochodem potvrzena skutečností, že v některých ukrajinských městech av jižním Rusku jsou stasíky také nazývány všité vši. V námořnictvu a ve vězení bylo věřil, že to bylo přes homosexuálních kontaktních osob častěji nakažených těmito parazity, a tak je nazval jako první, podle rozhodčího, pak se více politicky korektní „Stas“ a pak velmi opatrně, „Stas“.A v budoucnu se začaly říkat další synantropické druhy hmyzu.

Mimochodem, švábi švábi jinak vysvětluje původ přezdívky "stasik". Faktem je, že v různých jazycích překladem slova „knírkem“ zcela v melodii s takovou přezdívku:

 • anglické slovo „knír“ končí „-stach“;
 • italský "mustacchi" končí v "-stage";
 • Francouzský "mostaccio" - a zní jako "most".

Všechna tato slova pocházejí z řeckého "mustaku" (a starého řeckého μύσταξ), což znamená "knír".

Obecně lze říci, samozřejmě obtížné si představit, že někteří nejsou nijak zvlášť dobře informovaný čtenář přeložil slovo „knír“ ve špatném přepisu, nazval jim švábi a lidé si vybrali tuto krám šváb přezdívku. Ačkoli - jako variant původu - je třeba mít na paměti i tuto verzi.

Ve skutečnosti je pravděpodobné, že pro původ daného jména pochází z několika důvodů. Námořní a vězení folklór a specifičnost neslušných výrazů tvoří základ vtipu, ale již šíří mezi lidmi a stal přímou příčinou výskytu běžně používaných přezdívek švába. A pak vědci kabinetu začali hledat a našli další potvrzení v slovnících a přepiscích.

knír švábi a jejich vztah s přezdívkami

Mimochodem, šváb kníry způsobil výskyt těchto a dalších jmen.

Například název „Felix“ lze vysvětlit podobnosti antén mají švábi a slavnou vousy na hlavní bezpečnostní důstojník porevolučním Rusku - Felixe Dzeržinského.

Nicméně, vědci, lingvisté, opět má své vysvětlení v této souvislosti:

 • Latin felleus je nevrlý, a běžní švábi by mohl dobře nazývat tento milovníky Slovo krásné literatury stále v post-petrovskou Rusku; od "Fellows" až po "Felix" - jeden krok batman nebo služebnictvo;
 • German knír - Schnurrbart, a některé Russified Němci by mohl být dobře volal Shurbartami hmyzu a zemědělci přijali komunikovat s nimi a oni mají ve zvyku jednoduchosti změnil přezdívku v Shura.

Takové verze však nejsou dostatečně podloženy a lze je považovat pouze za dodatečné. Jako obecné pravidlo, schopní lidé, kteří vědí, co šváb vousy potřebují k přežití, protože s jejich pomocí, se dotkne, čichu a dokonce do určité míry slyšet, ne kreslit paralely mezi anténami hmyzu (které jsou také nazývány antény) a knírkem u lidí. Ale pouze ty vzdělaní lidé mohli znát cizí jazyky a jejich použití v každodenním životě na stejné úrovni s Rusem na škůdce přezdívka přilepená.

Takže šváb nebo haremaker?

Další zajímavá nuance, která ovlivnila jména červených švábů, je spojena s verzemi o jejich původní domovině.

Známý název obyčejných švábů - „švábi“ - Vzhledem k tomu, že hlavní invaze baleen hmyzu do Ruska byl zahájen v době napoleonských válek, kdy se pruských vojáků v armádách napadl, a pak opustil mnoho měst a vesnic v evropské části země . Lidé mají dojem, že to bylo z pruských vojáků přišlo a malých škůdců, u nichž bylo opraveno a zkrácenou přezdívku - švába.

Symetrický situace ve stejné době došlo v Prusku sám, který ve stejné době jsou pravidelně převrátil ruských vojsk. Zde zrzka šváb ovoce ve velkém množství, a tady místních lidí rozhodla, že hmyz k nim přišel s ruskými vojáky, a nazval tento druh šváb-zajíc. Podobná situace se objevila na Balkáně, kde se červené šváby nazývají "ruští brouci" (Bubarus).

Nicméně, oficiálně v latinském červeném šváb se nazývá Blattella germanica - "šváb německý"; tedy více Carl Linnaeus v roce 1767 byl na základě solidarity s ruskými rolníky, věřit, že zdroj rozlehlé škůdců, ze kterého je tak těžké se zbavit, je Německo.

Je zajímavé,

Ve východní části německého švába s názvem „Russian“, a na západě - „francouzský“. Takže při kontaminaci země tímto škodcem obyvatelé obviňovali své nejbližší sousedy.

Zajímavé je, že dokonce i dnes si nájemci bytů, když zjistí šváby ve svých pokojích, často začínají hledat pohled na své sousedy.

Je zřejmé, že ani ruská, ani pruská verze s vysokou pravděpodobností neodrážejí aktuální stav věcí. Obvyklý červenohnědý šváb ve stejnou dobu pronikl jak do Evropy, tak do Ruska, a to se stalo dřív, než se objevily jeho jména.

Pointa je, že rozsáhlá vojenská akce je prostě časově shodoval s nárůstem počtu švábů populací v Evropě a v Rusku - v tomto období, obyčejný šváb začaly vytěsňovat jejich černé příbuzné (Blatta orientalis). Lidé vzali švábovou invazi za následky války a oni sami - pro satelity vetřelců.

Nicméně, kvůli umístění své údajné vlasti, že jiné druhy šváby mají své jména.

Jak jinak se šváby volají v různých zemích?

Má delší historii interakce s člověkem, černý šváb vědecky nazývaný orientální šváb. Ve svém latinském názvu - Blatta orientalis - slovo blatta znamená šváb, orientalis - orientální.

Ale v Německu a Srbsku se stejný černý šváb volá německy. Jeho přesným jménem v Srbsku je Bubaswaba, který je překládán jako "německý chrobák", přestože pronikl do Německa z Asie.

Existují jiná jména, která hovoří o skutečné nebo předpokládané vlasti hmyzu:

 1. americký šváb. Toto jméno je neodmyslitelně špatné: v Evropě skutečně začal pronikat hmyz z Ameriky, ale během koloniálních válek Afriky se na lodích s otroky také dostal do Ameriky;

 2. Madagaskarský šváb, který se skutečně vyskytuje pouze v Madagaskaru;

 3. Turkmen šváb žijící ve střední Asii;

 4. Laplandský šváb, rozšířený převážně ve Skandinávii;

 5. Australský obří šváb - pochází z Austrálie, jak to naznačuje název.

Jsou to však pouze oficiální názvy tohoto hmyzu. V běžné řeči se domů Baleen škůdci v Rusku sám se nazývají mnoha různými způsoby (kromě těch, které již bylo uvedeno výše možností):

 • „tanková bitva“ - jednoduše proto, souznění slov;
 • "tramvaj" - ze stejného důvodu;
 • "zhevzhikami" - etymologie tohoto jména není známá.

Slovo "švábi" má s největší pravděpodobností ruské kořeny. Jedná se o obyvatele kazašských stepí, kteří pojmenovali tento hmyz "kara-chan", který je překládán jako "černý pán". Ale existují i ​​jiné verze. Například v chuvashském jazyce tar-aqan znamená "ten, kdo uteče", což je velmi podobné chování švábů, když se jim objeví minimální hrozba.

S cizími názvy švábů je vše jednodušší. Latinské slovo blatta pochází z dórsky a jónského řeckého, který se překládá přesně jako "šváb". Anglický šváb pochází ze španělské Cucarachy (Cucaracha), původně nazývané borůvky, a později - banánových švábů.

Původní vědecké názvy švábů

Existují také zajímavé a současně zcela vědecké názvy některých druhů švábů.

Například, šváb Dead Head je pojmenován tak jako původní černý vzor na světle šedých, téměř bílých křídlech.

Další šváb se nazývá nosorožec pro charakteristický růst na předním rameni cefalotoraxu.

Tam jsou také šváby-avtomobilchiki, obdržel jejich jméno pro dva jasné salátové skvrny na cefalothorax, se kterým se vyděsit nepřátelé. Tato místa, dokonce i se skromnou představivostí, jsou jako světlomety automobilu, a proto jméno hmyzu netrvalo dlouho.

Obecně platí, že mezi šváby existuje mnoho druhů s švábami.Tento popel švábi s šedými křídly a banán obývajících banánové plantáže a různých nalezeny mezi banánové trsy a nábytku, které se usazují blíže k dřevěné konstrukce v místnosti …

Ale tolik přezdívky, které je k dispozici pro jednoduché vnitřní hmyzu více žádné jiné druhy.

Ať už to bylo - knír, zda je „vinen“ či místo původu - tak dlouho, jak šváb bude žít „bok po boku“ s mužem, jak se zbavit různých přezdívek (a dokonce možná i vznik nových) jej nepodaří …

Zajímavé video: Madagascar šváb „rodí“ obrovské množství malých bílých tarakashek

Někteří švábi nejen běžet rychle, ale také schopný létat …