Ako je násobenie bĺch

Marec 2019

Video: Calling All Cars: A Child Shall Lead Them / Weather Clear Track Fast / Day Stakeout (Marec 2019).

Anonim

Vzhledem k tomu, v boji proti blechám v bytě nebo domácího mazlíčka, je důležité si uvědomit, že blechy množit rychle, efektivně a zároveň je velmi nenáročný na životní prostředí. Jsou to hmyz s kompletní transformací. To znamená, že vejce pocházející z bleší larvy se velmi liší od dospělého hmyzu obou vzhled a jejich způsob života, způsob stravování a chování.

Tento druh vývoje hmyzu má nějaké evoluční výhody: díky tomu, že larvy i dospělé krmení na jinou stravu a žijí na různých místech, nemají soutěžit o jídlo s sebou, a proto mají větší šanci na přežití.

Tip:

se stejným typem rozmnožování bleší jako podivné motýli, brouci, komáři, mouchy, vosy a mravenci. Každý ví, kolik se housenka liší od motýla. Přibližně tak velké jsou rozdíly dospělých blech z larvy.

A jiný druh přehlídky švábů, kobylek, chyby a vážky. Jejich larvy, nymfy zavolal, úplně stejně jako u dospělých hmyz, a v mnoha případech žijí s nimi také i krmit stejné jídlo. Tento vývoj má své výhody, pokud jde o přístup k velkému množství potravin - ze stejných švábů v deštných pralesů v důsledku výkonu všech jedinců se stejným jídlem ve stejnou dobu může „absorbovat“ velké množství tlející organickou hmotu.

Proces reprodukce blech je skoro vždy skrytý od majitelů domácích zvířat a pro osobu bez zvláštních znalostí a pokusů o jeho pozorování postupuje nenápadně. Nicméně, mnoho rozmanitých nuancí doprovázejících takové množení parazitů je velmi zajímavé mluvit o nich podrobněji.

Důležité!

Bylo by špatné říkat, že se blechy reprodukují u koček nebo psů. Reprodukce blechů není obecně vázána na hostitelská zvířata nebo dokonce na člověka. Všichni parazité potřebují od savců krev. Po jídle pokračují v pokračování své rodiny na klidnějších a osamělejších místech.

Takže blchy nežijí na kočkách, psech a jiných zvířatech: paraziti pouze dočasně skočí na ně pro jídlo.

Trochu biologie: od vajíčka až po dospělého parazita

Samička se po velmi krátkém čase po opuštění pupy spojí. Páření se může objevit jak na samotném zvíře, tak v jeho díře, na vrhu, na jakémkoli odlehlém místě, kde se najdou dva pohlaví. Poté se musí žena krmit nejméně jednou krví majitele, aby se vejce v jejím těle začaly rozvíjet.

Blechy u koček a psů se množí v blízkosti míst, kde se živí zvířata, poblíž jejich toalety. Někdy se bílé žíly položily na kůži zvířete i vejce a poté se vejce rozpadají na různých místech místnosti na podlaze.

Je zajímavé

Blechy mohou hladovět, aniž by se ublížily po několik měsíců. Během takového hladového úderu samice nezbaví žádné vejce.

Vejce dozrávají v těle blech v dávkách - 4-5 kusů (až 15) po každém krmení. Potom se blech, kdekoli a kdekoli, i na kůži zvířete, doslova natáčí vejce z těla, aby létaly dost daleko.Jedná se o druh záruky, že larvy bude žít daleko od sebe a ne soutěžit o jídlo, stejně jako záruku, že alespoň některé z nich budou moci najít přístřeší a jídlo obecně.

Vajíčka blech je malý - až 0, 5 mm v průměru, bílé, téměř neviditelné pouhým okem, i na tmavý podklad. Vyvíjejí alespoň dva dny (při zvýšené teplotě), a za normálních podmínek - asi dva týdny.

Je zajímavé,

optimální podmínky pro rozvoj blech parazitických na domácí zvířata - teplota je asi 23 až 25 ° C a vlhkosti vzduchu asi 60%. S klesající teplotou, mohou zažít vlhkost pokles, a naopak, - při zahřátí snadno tolerovat přebytečnou vlhkost.

Na rozdíl od toho při vysokých teplotách a suchého vzduchu, vysušit vajíčka a larvy, a na chladném vlhkém vzduchu - die podchlazení. Při vysoké vlhkosti vzduchu a při vysokých teplotách blechy násobit s nejvyšší rychlostí. V tomto případě jsou v průměru větší.

Těžké podmínky - mráz, sucho - dochází obvykle kukly blech. Celý chov blechy cyklus může probíhat po několik měsíců, a někdy - až jeden a půl roku.

Z bleší vajíčka larvy jako bílé průsvitné červy. Zpočátku jsou velmi malé - asi milimetr délky - ale jak rostou a línat třikrát v posledním stadiu dosáhne 4-5 mm. V této době v jejich těle viditelné jícnu plné jejich hlavní jídlo - organických zbytků, kousky kůže hostitelských zvířat, výkaly dospělých blech, které obsahují nestrávenou krev.

Po tři-čtyřitýdnů - larva zaplétá se s tenkou hedvábí kokonu (minimálně 7-8 dny) a promění kukly.V této podobě se nepodává, nepohybuje, dýchá trochu a může zažít silné změny teploty a vlhkosti, nedostatek zdroje jídla.

To je zajímavé

Dospělý blechý může krátkodobě odolat poklesu teploty kolem jeho okolí na minus 40 ° C. Kukátka jsou také stabilní, ale vejce a larvy zemřou již při téměř nulových teplotách a při mrazivém světle.

Ve stádiu pupence se hmyz pohybuje od 5 dnů do jednoho roku, v závislosti na podmínkách. V tropích a v apartmánech dospělí blechy opouštějí pupeny velmi rychle. Během množení hmyzu v hnízdech ptáků a zvířat v mírných a vysokých zeměpisných šířkách jsou panenky, které se objevily v hnízdě poté, co opustil vlastníky, bude chřadnout v této podobě až do příštího roku, kdy obyvatelé útulku bude opět.

Ve zvláštním vědeckém videu detail ukazuje, jak se blechy množí a jak se vývoj hmyzu vyvíjí ve všech fázích. Blechy u koček a psů reprodukují tímto způsobem, bez ohledu na konkrétní druhy.

Jak se blechy množí - plný cyklus

Jak rychle se množí blechy?

Obecně lze říci, že se blechy reprodukují velmi rychle. Za určitých podmínek, cyklus, během kterého vajíčka vylíhne larva líná třikrát, promění v kukle, z přijde dospělého jednotlivce, druha a položit novou spojku (nazývané cyklus „od vejce vejci“) probíhá na 9-10 dnů.

Jednoduše řečeno, změna generace se objevuje v blechách o něco déle než jeden týden. Ale to je poměrně vzácný případ. Často se za obvyklých podmínek bydlení v rámci vrhu v kočkou (nebo v norách lišky a zemní veverky v přírodě) blechy zažívají cyklus tří až čtyř týdnů.

Obecně platí, že je to v apartmánech nebo v zadních pokojích, kde je pohodlná teplota udržována po celý rok, blechy se rychle reprodukují.

Exotické blechy, exotická reprodukce

Různé typy blech jsou známy pro specifické detaily jejich reprodukce.

Takže, žena písek blechy, obvykle na plážích Indie a Karibiku, řezání do kůže oběti a klacky do krevní cévy. Na několik dní konstantní výživy se jeho tělo zvětšuje až na velikost hrachu. Ale tohle není rezervoár krve. Jedná se o velký soubor vajec, který se vyvíjí, pokud má hmyz zdroj potravy.

O několik dní později jsou všechna vejce vyhozena písečnou blší z rány a ona buď zahyne, nebo opustí oběť. Osoba nebo zvíře na místě, kde je blech přiložena, vyvolává zánět, oběť zažívá velmi silnou bolest. Někdy v důsledku opakovaných útoků lidé vyvinou gangrénu.

a obývat Tien Shan v vlny ovcí bleší alakurt v době kladení vajíček je nahuštěna na 7 mm na délku a podobá pruhovaný červ. Místní ovčáci nazývají "pestrý červ". Existují případy úmrtí ovcí k ​​smrti při závažné infekci oocytů.

Blechy, kočky a byty: reprodukce blech v těchto podmínkách

Blechy v bytě se množí na místech, kde jsou v největší bezpečí. Obvykle jejich larvy vyvinout pro podlahové lišty, pod nábytek, skříňky, skříně, který sbírá odpadky a nečistoty, vrh v místech rekreačních koček pod parkety.

V soukromých domech se larvy blech mohou rozvíjet přímo pod domem na ulici a v domě se krmí blechy.

S vědomím těchto funkcí blech v jejich vyhubení musí být

  • opatrně zacházet s insekticidy podlahy, koberce, kanape psy a kočky, podlahy, podlahové lišty, police ve skříni;
  • obzvláště pečlivě provádět mokré čištění, a to je žádoucí nejen po pronásledování blech, ale každý týden obecně - tak s odpadky z bytu bude odstraněna většina rostoucí generace parazitů,
  • Opakujte ošetření místnosti insekticidem dva týdny po prvním návnadu - to zničí blechy, které budou uvolněny od prvních štěňat, kteří přežili návnadu.

Také je užitečné podrobně zvážit, jak larvy blech vypadají, že je náhodou potkávají v domě nebo v jeho okolí, přijmou včas opatření a chrání sebe a své rodiny před parazity.

Zajímavé záběry: larvy blechovitých rojů v vrhu zvířat

Porovnejte různé typy léků proti blechám ve výkonnosti