Čo je losov blchy a či hrýzť človeka

Marec 2019

Video: CAPRICORN pohodlné lyžiarky na počkanie (Marec 2019).

Anonim

Takový hmyz, jako loose blýska, vědci-entomologové, přísně řečeno, neví. Mezi existujícími typy blech chybějí elkové blechy a dokonce ani v blízkosti zvířat, jako jsou jeleni jeleni a srnci, chybí jejich vlastní blchy.

, ale v samotných losů a jiných kopytníků tajze mohou skutečně parazitovat řadu krev sajícího hmyzu jsou známe a blechy a krev sajícího parazitů z úplně jiných týmů.

U lidí všech prolézavých a skákacích parazitů krve, kteří obtěžují velké živočichy taigy a kteří někdy napadají lidi, jsou často nazýváni losovými blechami. Mezi ně patří: o

  • kozí blechy často nalézt na srnčí než losů
  • alakurt, parazitárních hlavně na ovce, ale schopný napadnout, a na větších kopytníků
  • deer veš - parazitické mouchy, po kontaktu s vlnou los nebo jelena ztrácí křídla a prochází do trvalého bydliště na těle hostitele.

První dva druhy hmyzu jsou typické blchy: jejich biologie a vzhled jsou podobné blýskům koček a krys. Krvácení jelenů je jen moucha, ale protože se často setkává s plazením v vlně, byla také nazvána blecha.

Podívejme se blíže na tento hmyz a zjistíme, jaké nebezpečí může člověk představit a jak je chránit.

Alakurt nebo blýska ovcí

Alakurth je znám především pastýřům pastvin Altai a Sayan.Tato velká blcha se cítí dobře především v husté a dlouhé vlně domácích ovcí, ale parazitologové ji našli v divokých jarních a gazelách.

Alakurt je pozoruhodný především pro svou velikost - ženy s vyvíjejícími se vejci mohou dosahovat 10-12 mm na délku! Vzhledem k velice rostoucí velikosti a světelné břicho, místní obyvatelé nazývají tohoto parazita "bílým červem".

Alaury mohou žít na zvířatech ve velkém množství. Charakteristickým rysem těchto blechy je, že jsou přítomny v těle hostitele nepřetržitě, která je odlišuje od ostatních členů družstva blech.

To je zajímavé

Většina druhů blech je parazitických zvířat, která mají trvalé postele nebo přístřeší. Je to v hnízdě hostitele, které parazité tráví většinu času a množí se. Takové druhy zahrnují krysy, králíky, kočky, psy a některé další blchy.

A to jsou druhy blech, které parazitují na kopytníků, nuceni přizpůsobit se stálou přítomnost v hostitelském své tělo - jelenů, losů, jelenů, gazely a dalších kopytníků zřídka vrátí na stejné místo na spaní, a proto je šance na blechy po odpočinku najít majitele ve velkém lese nebo na stepní pastvinách nejsou velké. Výsledkem je, že životní styl těchto typů blech se podobá životnímu stylu vši, kteří stále žijí v hostiteli.

V některých případech, s vážnou infekcí, alakurt může vést k oslabení zvířete a dokonce ke smrti. Pro člověka tato blecha není nebezpečná a případy jejího útoku na lidi nejsou známy.

Kozí blchy mohou také zaútočit na jelen a los.

Mohou také uškrtit člověka. Tyto hmyz se velmi liší od psích a kočičích blech, a proto při zasažení těla člověka nepřitahují zvláštní pozornost.

Jelení krev jelenů, jejich vzhled a způsob života

Sací sála je velká a poměrně mobilní muška. To je také volal elk roztoč, elk bleší nebo jelení vši. Má typickou "silnou postavu" a silné nohy, délka těla je 3-4 mm.

V bludi fotoalku v období neustálého parazitismu u majitele:

Celý život lýkových blší je rozdělen na dvě etapy. První je hledání majitele. Začíná to vylíhnutím mouchy z pupária - druh kukly, ve kterém hmyz přežívá v zimě a vyvíjí se během jara a léta. V centrální části Ruska se většina mladých krveprolitých jelenů objevuje v srpnu až září, ale obecně se období uvolňování mladých lidí táhne od června do listopadu.

Mladá muška čeká na budoucího majitele na větvích křoví nebo v trávě.

Poté, co viděl nebo větří kořist hmyz letí pomalu se k němu (veš - nedůležité Flyers) a bít vlna pevně její lpění a po chvíli obnoví křídla. Zahajuje se druhá etapa života parazita - výživa a reprodukce.

Krveprolitář se vyznačuje životem ve dvojicích - muž a žena, kteří se na zvíře setkali, jsou vždy blízko. Takže pokud pes po procházce lesem je jedna muška, pak s vysokou pravděpodobností někde v vlně najdete druhou.

Po páření se samice začne aktivně jíst a ve své děloze postupně vyvíjí jednu larvu. Pro krveprolití je charakteristické živé narození - žena porodí vytvořenou a rozvinutou kuklu, která po padnutí na zem tvrdí a bude pokračovat v rozvoji pouze půl roku - na jaře.

V kůži zvířete jsou mouchy aktivní v zimě a pokračují v odkládání pupku.Zpravidla jaro paraziti zahynou.

Níže je fotografie okřídlené individuální elk blech:

Elk blechy napadají člověka a zvířata pouze v odpoledních hodinách, kdy mohou vidět oběť. Obzvlášť často útočí na lovce, když se zabývají vážně kontaminovaným mrtvým nebo jeleným tělem.

štípnutím blechy, které parazitují na losa a jelena

Bite losů blechy je velmi bolestivé, zejména pro muže, nezvyklé. Ti, kteří často chodí do lesa a jsou napadáni komáři, někdy ani necítí kousnutí krveprolití.

Je zajímavé,

Samice veš rodit každých pár dní, které vyvinuly larva musí sát krev hostitele 15-20 krát denně, každou hodinu a půl. Pro jeden skus, hmyz vysává 0, 5-1, 5 mg krve. Muž se krmí méně intenzivně.

U některých zvířat zastřelených myslivci nalezeno 1,000 losů blechy - každou hodinu, takže armáda parazitů sajících krev zvířete gramů, a kromě toho neustále nechat svědění kousnutí, které mohou nakazit s bakteriemi a tvořit puchýře. Poměrně často krvácení přinášejí nemocná zvířata k úplnému vyčerpání.

Pokud hovoříme o nebezpečí pro člověka, mělo by být poznamenáno, že moose blchy napadají téměř výhradně dospělé. Děti jsou méně "zajímavé" - možná zde hraje roli oběť.

Podle některých odhadů lovci v lese někdy napadli až 100 parazitů za minutu. V tomto případě se muška snaží dostat pod oblečení nebo do vlasů. Odstranit z povrchu kůže je obtížné, protože malé velikosti a ploché tělo.

Na místě lusků se objevuje červená skvrna a o něco později - charakteristickou papule. Někdy po tom dochází ke svědění, ale vyrážky a alergická reakce obvykle nejsou pozorovány.

Elkové blechy nemohou tolerovat patogeny, které jsou pro člověka nebezpečné.

Je pozoruhodné, že čím více člověk kousne krveprolití, tím ostřeji reaguje na jejich následné útoky.

Jak se vyhnout kousnutí elkových blech?

Aby se zabránilo útokům, je krveprolití v lese téměř nemožné. Pokud hmyz viděl nebo cítil člověka, bude to nezbytně létat. Ale aby se zajistilo, že parazit nezažívá kůži a neškrtí - je to docela možné.

K tomu:

  • noste oblečení, které pokrývají celé tělo;
  • Nasaďte kalhoty do bot nebo ponožek;
  • Používat síť proti komárům;
  • používejte silné repelenty založené na DETA. Obsah DETA v nich by měl být alespoň 20%, s výhodou až 100%. Pocit této látky, mušky se neodváží kousnout.

Je velmi užitečné jít do lesa s partnerem, který bude pravidelně kontrolovat vlasy a krk pro elky blechy a další parazity. Mimochodem, v lese je užitečné se navzájem kontrolovat a na téma sání klisen.

Po pobytu v lese, obzvláště po úspěšném lovu, byste se měli koupat a umyt tělo a hlava mýdlem. Tím se z něj odstraní již odsouzený krveprolit.

Zajímavé video: to je způsob, jak se dělá jeleň, nebo elk blecha

Co dělat s alergií na kousnutí hmyzem: odborné rady