Nebezpečné blchy na človeka

Marec 2019

Video: Stav mysli - Psychologie kontroly myšlení -dokument (www.Dokumenty.TV) cz / sk +titulky auto (Marec 2019).

Anonim

Náhodně objevují na nohou bleší kousnutí, dnes jen málo lidí si, že když blechy jsou nebezpečné pro člověka vůbec. Mohlo by se zdát, že takový malý tvor, sotva dosáhl pár milimetrů dlouhý - pokud to může vážně poškodit vaše sousto, jako píchnutí jehlou? Proto, většina kousla jednoduše s otravnými rubs červené tečky a brzy zapomene na událost.

Mezitím, blechy jsou nebezpečné pro člověka, a lékaři a parazitologie je považují téměř za nejnebezpečnější na všech ektoparazitů. Proč? Pojďme řešit …

Tip

Ektoparazité - jsou paraziti, které napadají a poškozují osoby mimo kůže, vlasů, obecně - jsou parazitární na vnějším plášti těla. Kromě blech například zahrnují chyby, vši, klíšťata, komáři a mouchy.

V kontrastu endoparazitů - jsou paraziti, kteří žijí v našem těle - červi, prvoci, nejméně - larvy některých hmyzu.

štípnutím blechy, jejich symptomů, účinky a reakce těla

Především blechy škodlivé pro lidi, protože jejich kousnutí způsobily prudký reakci organismu. Samozřejmě, že jedna nebo dvě kousnutí může ukázat, že je nepozorovatelný, ale velké množství nebo pravidelné útoky tělo reaguje na ně, někdy docela rychle, a to

  • vyrážku kolem kousnutí
  • lymfadenopatie
  • alergická reakce up až po těžký otok a horečku.

A to navzdory skutečnosti, že se kousání svrbí, svědí a může ublížit. Při česání může dojít k dalšímu poškození postižených oblastí, krev může infekci infikovat, což vede k tomu, že malé červené tečky se nafouknou, což způsobuje lokální zánět. V těžce zanedbaných situacích, například u tuláků, se takový pustulární zánět může vyvinout na vředy a pyoderma.

bleší kousnutí je bolestivé samy o sobě - ​​tito parazité nejsou vyráběny ve všech věkových skupinách enzym zodpovědný za anestezie a obětovat převlek kousnutí. Proto některé bíly kousají velmi bolestně, z nichž děti trpí zvláště špatně, což hmyz neumožňuje spát.

S takovou úzkostí a dokonce s vývojem fobie jsou blechy pro člověka škodlivé v případě nepravidelných setkání s nimi.

Ale během života v silně zamořené vnitřní blší je každý den pravidelně ukousáván. Jak ukazuje praxe, v tomto případě lidé v reakci na neustálé podráždění pokožky na místech kousnutí často rozvíjejí neuralgii a dokonce i nervové poruchy.

Přehled

„Během cesty na Korsiku několika dny jsme spali v pohostinné majitele rybářské lodi, jejíž manžel ve skutečnosti objednané rybářské výlety Place nádherné. - U moře, v olivovém háji, starý dům, pravděpodobně více viktoriánské éry s dřevěnými okenicemi každé ráno -.. mořský vlk a tvaroh pro snídaně sedí na verandě, škrábání jeho bleší kousnutí a uvědomíte si, že život je jen dobře, tady je dítě tam trpí. - blechy jeho kousání obzvláště těžce během dne, dokonce spát nemohli, přišli náprava, aby ho spát na ulici a proč nás opustila tam před třemi dny, a mají malý bod kousnutí bylo jen v den odjezdu do jejich historické vlasti … „

Tatiana, Samara

Ale především potíže. - to je jen menšina zlo, které mohou způsobit blechy.Blechy jsou opravdu nebezpečné, protože trpí nejzávažnějšími lidskými infekčními nemocemi.

Nemoci, které nesou blechy

Blechy jsou známé především tím, že jsou nositeli smrtelných onemocnění u lidí:

  • mor, včetně dýmějový
  • encefalitida
  • anthracis
  • trypanosomiáza
  • tularemie
  • tyfus a recidivující horečka

… stejně jako mnoho dalších infekcí, je také velmi nepříjemné - listerióza, plísňové infekce, salmonelóza.

Samozřejmě, že pravděpodobnost, že náhodná blecha bude nositelem určitého patogenu smrtelné nemoci je nízká, ale stále je to vždy potenciálně tam. A toto je největší nebezpečí blech pro člověka.

Je zajímavé,

Je to blecha, zejména - Jižní krysí blechy - začala ve středověku, způsobil jednu z nejnebezpečnějších pandemií v dějinách lidstva - pandemie dýmějový mor. Pak onemocnění vyžádalo více než 15 milionů životů. Nejprve přišla na Krym na čínských lodích - s blechami v vlně šedých krys. A již z Krymu začala její průvod na kontinentu. Dnes se v Kazachstánu a ve střední Asii, původce dýmějový mor nadále daří v koloniích nor pozemní veverky a pískomilové infikovaných stejnými blechy potkanů.

Nejsou jen blchy, které se nacházejí u krys, nebezpečné pro člověka. Vzhledem k tomu, že tito paraziti nejsou zvláště vybíraví vůči druhům hostitele, mohou napadat jiné druhy zvířat.

Například v případě, že kočka chytí krysí blechy s ním prostě zatoulat příst domácího mazlíčka, a spolu s ní - do domu, kde budou kousat lidi. Proto jsou blechy u kočky nebezpečné stejným způsobem jako blchy, které jsou nebezpečné u potkanů, psů nebo králíků.

A konečně jsou blechy aktivní nositeli helmintových vajíček (červy) a obrovského množství jejich druhů. Tyto blchy také představují nebezpečí pro lidi.

Pokud omylem nebo specificky rozdrtit blechu, a pak jíst potraviny bez mytí rukou, lze snadno provést s tělem vajíčka tasemnic, motolice, Škrkavky a jiných červů. A pravděpodobnost infekce hlístami během útoku blech je vyšší než pravděpodobnost, že by se dostali patogeny infekčních onemocnění.

Co jsou blechy nebezpečné pro děti?

Pro děti jsou blechy ještě nebezpečnější než dospělí. Děti reagují ostřeji na kousnutí parazitů, mají častější alergické reakce. V tomto případě alergie po masovém kousnutí vede k závažnějším následkům, vyrážkám a otokům, jsou obecnější příznaky jako migréna a rozšíření lymfatických uzlin.

Blechy jsou zvláště nebezpečné pro děti, které dosud nebyly očkovány. Jsou těm, kteří jsou vystaveni riziku smrti některých infekcí, ze kterých jsou chráněny standardní vakcíny.

Jelikož těhotné blchy jsou stejně nebezpečné jako nebezpečné pro jiné lidi. Mělo by se však pamatovat na to, že málo, na první pohled až na banální alergie, může mít vliv na plod, zejména v raných stádiích těhotenství.

Proto není žádoucí, aby budoucí matky narazily na parazity kdekoli.

Blechy v exotických zemích: dvojité nebezpečí

Exotické blchy jsou exotické nebezpečí pro lidi. Tak rozšířený v Karibiku, Vietnamu a Indii písek blechy štípou hřebíku nebo jen kůže, držet se krevní cévy, a několik dní výrazně zvýšila ve velikosti .

Jedná se o samice, v těle kterého zrají vajíčka. Dutina, v níž se nacházejí v takovém parazitismu, se zanícuje a způsobuje ostrou bolest člověku. Vzhledem k tomu, že nejčastěji infikují nohy, mohou jejich oběti dokonce ztratit schopnost chodit na chvíli.

V pokročilých případech nebo při masové infekci u lidí se mohou vyvinout generalizované záněty a gangréna.

Malé procento populace těchto oblastí je způsobeno tím, že písečné blechy se stanou zdravotně postiženými.

Jaké jsou nejnebezpečnější blchy?

Nejnebezpečnější pro blchy lidí by měly být považovány za krysí blchy, zejména - jižní krysí blchy, nejčastěji nosiči mor. Ptáci blechy jsou také nebezpečné, což jsou typické zdroje příčinného činitele salmonelózy.

V tropických oblastech jsou písečné blechy nebezpečnější, což samo o sobě může vést ke ztrátě schopnosti pracovat, a někdy i ke schopnosti pohybu.

Zajímavé je, že největší blchy, které parazitizují dobytek, jsou zřídka postiženy lidmi a téměř nikdy nejsou zdrojem infekčních onemocnění. Proto je třeba si uvědomit, že nejnebezpečnějšími blechy jsou malé krveprolití, kteří často žijí přímo vedle nás - v suterénech a vrtnách potkanů ​​a myší. Nejvíce by se měli obávat.

Zajímavé video: blechy v suterénu jako nebezpečné zdroje všech druhů infekcí

Život blech pod mikroskopem: vzácné snímky