Vši: detailné fotografie a znaky tohto biológie parazitov

Marec 2019

Video: Our Miss Brooks: Department Store Contest / Magic Christmas Tree / Babysitting on New Year's Eve (Marec 2019).

Anonim

Voskovka je dlouho známý a spíše specifický lidský parazit. Tento hmyz je „vyvoleným“ na jejich stanoviště je skalp, úspěšně infikovat jak dětí a dospělých, a proto celá vši jsou považovány za rozšířenější a početnější než jiné příbuzné druhy - stydké vši.

Vedle lidí nemohou vši hlavy parazitikovat žádné jiné zvíře . Důvodem je velmi vysoký stupeň přizpůsobivosti žít vši a reprodukovat na lidský vlas, s je výjimečná přizpůsobivost jako zobrazeno na vzhledu vši, a zvláštnosti jejich biologie obecně.

v níže uvedené fotografii - vši zblízka

Je zajímavé,

stydké vši v několika posledních desetiletích se stal poměrně vzácné, a mnozí odborníci se dokonce domnívají, že to může brzy stane ohroženým druhem. To je vzhledem ke zlepšení hygienických podmínek života stále většího počtu lidí, stejně jako populární účesy „bikini“ pubic, díky čemuž vši jsou v podstatě zbaveny obvyklých místech jejich výskytu. Ale móda na oholil hlavy není zvláště rozšířená, a proto normální stanoviště pro vši hlavy se nachází téměř všude tam, kde jsou lidé.

Zajímavým evoluční jev byl vznik oddělených forem vši, které se pohybují na oblečení, a lidské tělo se pohybuje pouze na krmení - tzv veš (jinak - praní veš).Po mnoho staletí, kdy lidé nosí oblečení, se tato forma parazita podařilo získat některé změny v struktuře nohou a obecný způsob života, které jí umožňují cítit se skvěle na oblečení.

V laboratořích jsou vši hlavy a těla schopni úspěšně křížit a dát plodným potomkům. Nicméně, při přírodních podmínkách na lidském těle, jsou téměř vždy navzájem izolováni, a proto se stále méně a méně podobají.

Je zajímavé,

Separace vši ve dvou formách - unikátní precedent, což umožňuje vědcům sledovat v reálném čase procesu tvorby nových druhů hmyzu. Ještě zajímavější je, že je to činnost člověka a vzhled oblečení, což je hlavní podmínkou pro izolaci oděvních vší. Je docela možné, hlava a tělo vši potřebují trochu času se snaží, aby se stal úplně jiný druh - v tomto případě, můžete s jistotou říci, že člověk se svým životním stylem nevědomky plodil nový parazit.

Když dobře vědí, jak vypadají vši na hlavě člověka, lze určit přítomnost parazitů ještě předtím, než způsobí spoustu potíží. Následující ukazuje pár fotek vši a hnidy, které jsou obvykle jako první padne do oka na hlavu oběti:

Přehled

„Poprvé Dasha škola přinesla vši, byl jsem v šoku Sám mám rodiče dítěte. vyřazeno vši, ale myslel jsem, nyní tento problém nemá žádný význam Zdá se, že školy se pravidelně objevují mizerný děti, a to zejména -.. po prázdninách prvních pár týdnů nevidí vši a pak dítě začne škrábat hlavu, objeví se jeho bílé takové termíny.Toto je nit. A dítě je v rozpacích říct, že jeho vši - všichni se budou smát. Tito obvykle nejsou dokonce dovoleni jít do školy, než jsou vyléčeni. Je dobré, že je snadné je dostat ven. Vzal jsem si MediFox, udělal všechno podle pokynů a dělil jsem vlasy Dashy se speciálním hřebenem po dobu dalších tří dnů. Pokud se ale stane někde ve vesnici, potřebujete kerosen, což je nebezpečné - dítě může poškodit vlasy. Dobrými rodiči s chlapci, oni mohou jednoduše oholit hlavu dítěte, a všechny problémy budou vyřešeny samo o sobě „

Anna, Novosibirsk

Jak se vši: Fotografie a obrázky

Vši - malý hmyz délka dospělého těla.. je 2-4 mm, a nymfy (tzv larva vši), - od 0, 7-2 mm vši jsou světle hnědé barvy, což jim umožňuje, aby se úspěšně maskovat na hlavě a na vlasy

na fotografii ukazuje níže.. dospělé hlavičky a několik vajec (nits):

Po naplnění krví se tkáň červené červené:

Křídla v tomu tak není, a ani létat ani daleko skákat, nemohou. Ale ve stejné vši poměrně rychle pohybovat a vlasy a vlasovou pokožku, takže i s krátkými vlasy kolíky Různí lidé mají čas na přechod na novou oběť.

Přehled

„Můj Ivan zvedl poprvé se vši za dva roky - byl tehdy ještě ve školce nešla a dojít k infekci, pravděpodobně z jednoho z dětí na ulici, kde jsme všichni chodit spolu. Už jsem se třást všude, když jsem je viděl. Taková špína! Stále si myslel, co to je společně se všemi blechami, které sedí - ty, které jsou bílé, jsou vši a ty červené jsou blechy. Teprve tehdy mi zaznělo, že červené jsou vši, pouze s krví v žaludku. Bože, jak já pak hysterie byl dobře-in-law byl poblíž a já potěšil, a vše provést rychle - šel do lékárny, koupil čemeřice voda sama o sobě pak seděl v koupelně s Vanechka až vši tráva … „

Albina, Moscow

Vší hlavy mají spíše charakteristický tvar těla - podlouhlý břicho a přední končetiny dopředu.S neviditelným vzhledem vypadají vši na hlavách jako malé mravence, ale při bližším vyšetření je zřejmé, že mají větší masivní břicho. Níže uvedená fotka ukazuje, jak vypadá hlavolama při zvětšování pod mikroskopem:

Vší vši (nymfy) jsou světlejší a vyznačují se průsvitnými krytinami těla. Vzhledem k tomu se po nasycení krve ve středu břicha objeví tmavá skvrna - průsvitný obsah žaludku. Z dospělých vši nymfy se také liší v menších velikostech.

Níže jsou ještě další fotografie vši na hlavě:

To je zajímavé

Struktura těla hlavice je typická pro hmyz, ale má i rysy. Její nohy mají konec na konci, což umožňuje, aby hmyz snadno uchopil spoustu vlasů. Obrázek ukazuje hlavici s velkým nárůstem: na hlavě jsou malé antény a břicho hmyzu má nerovné hrany. Je zajímavé, že vši jsou nedokončené oči a od svých smyslů se spoléhají hlavně na smysl.

Ale obzvláště známá nits jsou vajíčka z vajíček. Jsou velmi malé - mají délku přesně půl milimetru - a na vlasy jsou slepené všemi všemi. Ve skutečnosti jsou to nity, které se nejprve dostanou do očí, a proto je pro ně nejsnadnější zjistit, že je člověk nakažen všemi.

Přehled

„Jsem první, kdo není vši viděl dítě, a jejich hovínka. Noční můra, myslel, že to byl jen nějaký odpad, ale i ve skutečnosti neustále se objeví. Takové malé černé tečky, že pokud vlasy byly hustší a oni by si nevšiml Start postrkování kolem Lida na paměti. - a první nalezený hnidy na vlasy, a potom se vši sami nechutné show -.. jsou bílá, průsvitná.Nevím, jak ostatní matky poté pořád četly něco na internetu, zjistí to. Mám deset minut v lékárně koupil šampon na této věci v dceřiné o … „

Elena, Jaroslavl

Vši u dětí vypadají úplně stejně jako u dospělých. V mnoha případech dětí je infikováno dospělí. Tito paraziti ve školkách, školách a rekreačních oblastí

, kdy napadení vši hlavy je často výrazná nedbalý vzhled ohledu na to, jak jemně nebo mít vši, hnidy je s velkým počtem zarážející najednou -. vypadají jako lupy nebo jen bílý písek ve vlasech

Na následujících fotografiích ale vypadá to, že vši a hnidy na vlasy:

Z dalších parazitů Vši se liší především velikostí - roztoči a postel chyby větší než oni (není to trochu jako vši malým larvám brouků také s průsvitnými chitinu těla závojů) Blechy jen trochu. jako vši, skoky dobře a nikdy reprodukovat barvu

v obecně platí, že napadení vší je někdy spíš ne na přítomnost parazitů v hlavě, a do jisté kožní choroby. - rodiče si často pletou příznaky přítomnosti vší u dětí s alergií.

Pod fotografie zobrazené na vši u dítěte

Životní styl a stravovací návyky hlavy veš

lidské hlavě veš - typický hematophagous. Jinými slovy, jedinou potravinou vhodnou pro tento parazit je lidská krev. Vůz to vysává, piercing kůže a stěny cévy zvláštním orálním orgánem.

Je to zajímavé

Blízci příbuzní hlavových vší jsou v kohoutcích u zvířat. Krmí jak krev, tak sekreci kožních žláz jejich hostitelů, stejně jako kusy umírající kůže.Tito paraziti obecně snazší živí krví, než vši, protože většina zvířat kožešina pokryté části kůže s velkým počtem krevních cév pod. Na hlavě je lidský krevní cévy nejsou všude stejné snadno přístupné, a proto vši jsou obvykle nejpočetnější v krku a za ušima.

Pro jednou vši saje asi 0, 5 mg krve a musí jíst každé čtyři až pět hodin. Když krev sající vši injekci sliny do rány, enzymy, které interferují s srážení krve a usnadnil tok jejích chobotu hmyzu. Tyto enzymy v mnoha případech způsobují výskyt charakteristických modrých skvrn v místech, kde se vši kousají, stejně jako alergické reakce u oběti.

Na snímku vzhled vši na hlavě, když kousat:

Přehled

„Dlouho jsme si všimli, že něco je neustále poškrábání hlavu, ale myšlenka je lupy nebo nějaká alergie jsem dokonce šamponů ho. koupil jsem si jednou na kůži v vaše vlasy si všiml určitého množství šedavé skvrny, a pak si přečtěte, že tyto vši dovolené začali hledat -… a opravdu, je to, že vši nebylo mnoho, ale narazit, a hnidy byly na vlasy Před tím jsem nikdy. nevěděl jsem, jak vypadat vši na hlavě dítěte, ale tady sedí někde na vlasy. "

Lydia, Rostov na Don

Další video ukazuje, jak oběhového systému vši (pod mikroskopem):

Zajímavé video: oběhový systém vši

, optimální teplota vši - 31 až 32 ° C, která se udržuje v tlustých lidských vlasech. Při této teplotě, vši umírá bez potravy po dobu 2-3 dnů, a teplota se sníží na + 10 ° C, může se vyhladovět 10 dní

To je zajímavé,

Vši rezistentní na hypoxii a může přežít až dva dny, které spadají do vody.Proto nemůžete parazity zabíjet tím, že si umyjete vlasy a škrtíte je potápěním pod vodou.

Všudy na hlavě člověka trvale žijí bez změny umístění. Na rozdíl od jiných parazitů, procházení na lidském těle pouze pro krmení, vši se přizpůsobily stálé přítomnosti na hlavě, a proto, že jsou velmi citlivé jak na teplotu a hladovky.

Zde jsou některé další fotografie vši a hnidy na hlavě:

Je zajímavé,

Další parazita, který je předán k dokončení v závislosti na lidském těle - toto svědění roztoči. Chcete-li vyřešit problém konzervování vajec, zavede se pod kůži a tam položí vajíčka.

Všichni dospělí žijí v řádu 30-40 dní a larvy se vyvíjejí asi 15 dní. Při poklesu teploty prostředí se tyto pojmy zvětšují.

Vši na hlavě jsou drženy hlavně v blízkosti kořenů vlasů, v oblasti nejvyšších teplot. Jen ženy si prolézají vlasy a kladou si vajíčka a vylézou se do výšky 2-3 cm od kůže. Obecně se parazit cítí přesvědčivěji přesně na chlupách, ke kterým se může připojit velmi těsně. V této pozici vypadá hlavice (a zejména malá nymfa) stejně jako malý růst a je stěží viditelná.

Přehled

„Nevím, kde jsou všichni tito lékaři ve službě v táborech vypadat - a já a tři přátelé děti dorazily z tábora s vši a dokonce vyhledávané nepotřebuje ve vlasech -. Všechny vlasy jako sníh sypané v každém bilance visí NIT. hrůzu z toho. Volala jsem pořadatele zájezdu, nacpal to všechno řekl, že tábor bude stěžovat na SES. Tak se omluvit a pak jednoho po druhém, od ředitele pro řidiče táborového autobusu.Poslali mi krabici čokolád a nějaký krém z vší. No, ne, ne výsměch? „

Lily, Odessa

Reprodukce vši

vši ležel hnid na vlasech. Díky lepkavé tajemství, která rychle tvrdne ve vzduchu, vejce pevně drží na vlasy, poskytuje lepší ochranu budoucnosti potomstvo. některé vši produkty, včetně ocet a brusinkový džus, změkčit lepidlo, což hřeben hnidy ven z vlasů po takovém ošetření se stává snadnější.

Každá žena ve svém životě klade asi 100-120 vajec, asi 4 vejce za den. Vývoj vajíčka pokračuje Byl jsem 5 dnů, o dalších 15 dnů pěstování vyplynuly z jeho larvy. Larva je velmi podobná dospělé hmyz a liší se od ní pouze při absenci pohlavních orgánů a menší velikosti těla.

Zde na fotce jasně ukazuje vypadat vši vejce na hlavě (hnidy)

celý chov cyklus při teplotě 32 ° C trvá asi 18 dní, a to nejméně - 16. na jeho trvání vliv na teplotu (v zimě na krátkém vývoji vlasy nitů v obecně může být přerušena, a celý cyklus se protáhnout na několik měsíců), a dostupnosti potravy. Je známo, že u lidí, kteří trpí dermatologickými onemocněními pokožky hlavy s tvorbou hustých krust, rozšiřování vši trvá déle.

Následující obrázek ukazuje životní cyklus vši:

Metody přenosu vši a jejich rozdělení mezi muži

Vši jsou přenášeny jen z člověka na člověka - obvykle přímým kontaktem. Mohou to být dětské hry, sex, polibky na setkání, objetí, třídy kontaktních sportů.

Je charakteristické, že vši aktivně infikují novou osobu, i když jejich počet v nosiči parazitů je malý a ještě nejsou žádné příznaky infekce.Proto se parazity aktivně šíří v dětských skupinách: zatímco vši na hlavě dítěte jsou objeveni, už má čas nakazit některé ze svých přátel.

Je to zajímavé

U lidí je mýtus, že vši v určitém stádiu mohou být pod kůží a nevykazují se žádným způsobem, dokud osoba silně perenervnichaet. Po "nervových" parazitech se pravděpodobně vyklouznou z podkoží a začnou se intenzivně množit. Rozdíly tohoto mýtu jsou četné, až do příběhů o kuželech plných vší a parazitů v mozku samotném. S příchodem nových poznatků se tyto příběhy staly více "vědeckými" - dnes vši pod kůží způsobují rakovinu. Samozřejmě, nic společného se skutečným stavem věcí takové předsudky nikdy nepronikují na kůži a se stavem lidského nervového systému jejich činnost není korelována.

Významně méně často se vši přenášejí na hřebeny, čelenky, vlasové kapely a obruče, které používají několik lidí. A ve velmi výjimečných případech mohou být vši přenášeni vodou, náhodou v koupelně nebo v bazénu.

Na následující fotografii se zobrazují hlavičky všude vedle neviditelné:

Důležité!

Všichni se mohou pohybovat ze svěžích vlasů infikované osoby ve veřejné dopravě nebo v davu. Proto by v takových místech měli být opatrní.

Proč jsou vši hlavy nebezpečné?

Nejčastějším důsledkem infekce všemi je pedikulóza. Jedná se o soubor příznaků způsobených bohatými kousnutí vši. Mezi takové příznaky - svědění, stopy kousnutí, modré skvrny na kůži, alergické reakce. V zanedbaných případech se člověk vyvine abscesy kůže a dokonce i pyoderma.

Vší hlavě používají zřídka infekční agens. Ve vzácných případech způsobují tyfus a tzv. Trenchovou horečku, avšak v posledních letech jsou tato onemocnění spojena téměř výlučně se všemi.

Všichni netolerují AIDS, hepatitidu a jiné nemoci přenášené krví a lymfy.

Kousání vši a pedikulóza jsou však extrémně nepříjemné jevy, a když se poprvé objeví, musí co nejdříve začít bojovat proti parazitům. O tom, jak to udělat správně a neškodit zdraví nebo zdraví vašeho dítěte - přečtěte si v dalších článcích našeho webu v části "Jak se zbavit vši".

užitečné video: Kde se dítě pochází z vši a co udělat pro jejich zničení

A tak ve skutečnosti vypadá jako obrovské množství vši ve vlasech dítěte