Inkubačná doba vši: ako rýchlo sa začnú obťažovať po infekcii

August 2018

Video: The Great Gildersleeve: The House Is Sold / The Jolly Boys Club Is Formed / Job Hunting (August 2018).


Vši - paraziti jsou velmi vysoce specializované a to nejen v povaze moci, ale v místě jejich existence. Mohou žít pouze na vlasaté části hlavy člověka a jeho nejbližších příbuzných - některé druhy opic. V souladu s tím, životní cyklus a biologické vlastnosti, včetně inkubační doby pro vši je do značné míry přizpůsoben a závisí na způsobu života osoby.

Tip

Je nezbytné definovat pojmy najednou. Pod inkubační době nemoci se obvykle vztahuje k období mezi infekcí a prvních klinických příznaků. Infikovat lidské vši, tato definice nesedí - paraziti začnou kousat člověka bezprostředně po infekci, ale vzhledem k jejich malému počtu pacientů nemůže cítit ani nejsou kladou velký důraz na individuální nepohodlí.

Inkubační doba veš biologie - tentokrát vejce vši. S ohledem na skutečnost, že vši vejce zvané nitů, entomolog na inkubační doba pro vší a hnid - ve skutečnosti jedno a totéž. Vzhledem k tomu, že mnoho čtenářů ji považovat za nemoc vši, v popisu inkubační doby, vši apod, budeme uvažovat, a biologicky, a tak říkajíc, v národním smyslu.

Inkubační doba vši: jak rychle se začnou obtěžovat po infekci

po prvních kousnutí infikovaných vší dochází v prvních hodinách po uložení na parazity lidské pokožky hlavy - hmyz nemůže žít bez potravy po dobu delší než několik dní.Nicméně, kousnutí jednoho nebo dvou jedinců, kteří se podařilo plížit se na zdravého člověka, nejsou obzvláště cítit a často si nedávají pozor na sebe. Protože v tuto chvíli mluvit o jakémkoli projevu vší je brzy.

Skutečné příznaky vší na hlavě se začínají projevovat po třech až čtyřech týdnech. Během této doby se nymfy první generace podaří odtrhnout a vyrůst, což už masivně začne kousat pokožku hlavy člověka.

Za příznivých podmínek, po třech týdnech na hlavě je již druhá generace vši, a vzhledem k velkému počtu z nich již způsobuje vážné svědění a dobře definovaný nepohodlí.

Přejít na poznámku

Pedikulóza je komplex symptomů charakteristických pro osoby s těžkou infekcí všic. V lékařské praxi, pediculosis považována za nemoc a projevuje se ve formě různých příznaků způsobených činností vši: svědění, puchýřky, vzhled skvrn a alergické vyrážky.

V tomto případě lze takovou inkubační dobu ve vši považovat za tři týdny. To bylo během tohoto období na hlavě tam jsou všechny příznaky vši: nitů, podráždění, svědění, stejně jako možnost nákazy pro ostatní.

To je zajímavé

V závislosti na podmínkách života člověka se inkubační doba vývoje vši může lišit. Například v zimních podmínkách či severních zeměpisných šířkách, kde je hlava člověka je stále uzavřený uzávěr, a místnost je dostatečně silná kontrola o bod zahřeje, vši vyvinout rychleji - někdy ve 16 dnech přijde celý cyklus rozmnožování. Ve středních zeměpisných šířkách, kdy je osoba často otevřená, se paraziti vyvíjejí obvykle déle.

Reprodukce vši: informace o hnid a nymf

Hlava veš - hmyz s neúplným metamorfózy.Larva vylívaná z vajíčka připomíná vzhled dospělého, ale mnohem menší a neschopný reprodukce. To se živí stejnými věcmi, jakými se dospělý hmyz živí - lidskou krev - třikrát rozpadá a proměňuje se v dospělého hmyzu.

Poznámka

Pojmy "nits" a "vejce" by neměly být zaměňovány. Nit - je tvorba vajec a kokonu z lepivých látek, které poskytují retence na struktuře vlasů. Můžete říci, že je to druh kokonu.

Taková larva, která je obecně podobná dospělému hmyzu, se nazývá nymfa. Stádo nymfy je také charakteristické pro jiný hmyz, například pro šváby, kobylky a štěnice štěnice.

Je důležité, aby každá etapa vývoje vši je relativně krátká, a proto podmínky života tohoto hmyzu jsou malé, a míra reprodukce - je dost velká. V Parasitologists volal hmyz, teprve nyní se z vejce, larva, larva líná a již - nymfy.

Načasování násobení a inkubační doba vši

Načasování vši v každé fázi jsou různé:

  1. nitů zrání doba je od 5 do 8 dnů, v závislosti na teplotě. Optimální podmínky pro nits poskytující minimální inkubační dobu nits - průměrná vlhkost vzduchu a teplota kolem 31 ° C. Při teplotách vyšších než 40 ° C a nižších než 22 ° C se zastaví vývoj vajec a larvy se nezachycují.

  2. první instar larvy se vyvíjí z jednoho dne při teplotě 30 ° C až do deseti dnů při teplotě 10 ° C
  3. Nymfa prvního věku se rozvíjí 5 dnů.
  4. Nymfa druhého věku se vyvíjí po dobu osmi dnů a stává se dospělým - dospělým hmyzem.
  5. Dospělý hmyz se začne množit po prvním jídle po opékání.Obvykle během 1-2 dnů po přeměně nymfy na dospělého hmyzu se samičky a muži vzájemně spojují, po které se ženy každoročně podávají 3-4 vajíčka.

Teplota je ovlivněna tím, jak dlouho se vši z vajíček vylíhnou. Při 25-26 ° C se vši vylíhly 7-8 dní a při 32-33 ° C po dobu 5-6 dnů.

Jak rychle se vši poklopují, nezáleží na tom, jak často se omyje hlava nebo vlasy mokré.

Doba obecného reprodukčního cyklu hmyzu závisí na tom, kolik nitů dozrává. Minimální doba vývoje od vajíčka až po vejce je 16 dní, maximum může být prodlouženo na dva měsíce.

Na zaметku

Všímačka nemá téměř žádné období hladu. Neustále žijí na pokožce hlavy, nikdy neopouštějí lidské tělo. Proto neexistují prakticky žádné takové faktory, jako je přítomnost nebo nepřítomnost potravin v životě těchto parazitů.

Maximální délka života dospělé hlavy je 46 dní. Během této doby samice dokáže odložit až 140 vajec.

A co jiné druhy?

Incubační doba vši jiných druhů se liší od inkubačních vší.

V oděvní vosce patřící do stejného druhu, ale přizpůsobené životu na oblečení, se nymfy vylíhnou po 5-8 dnech. Průměrná doba vývoje je 3-4 týdny - jako vší hlavičky.

Poznámka

Někdy je výraz "vylíhnuté nity" v zásadě nesprávný. Všímají se víčka nymfy a samotné nity jsou uloženy samici. Proto, místo "nits poklop" by mělo být řečeno "larvy poklop z nits."

Inkubační doba pubiků je asi 6 dní a doba vývoje larvy je asi 18 dní. Jejich rozdíl od hlavních vší je, že dospělá pubiková vina žije ne více než 30 dní a jedna žena může položit maximálně 50 vajec.

V larvatech se larvy nits nevyklízí při teplotách pod 22 ° C.

Metody boje proti nits

Zničení a ztráta nits je docela možné a dokonce nutné v jakékoli fázi jejich vývoje. To se obvykle provádí pomocí speciálních šamponů s účinnými insekticidy - Pedilin, Parasidosis, Nittifor, Pedex, Chigia. Dříve se používalo i petrolej proti vši, ale samozřejmě je výrazně horší než moderní šampony pro svou účinnost a pohodlí při použití.

Důležité je, že i po střihání hlavy je třeba si vlasy šamponem uložit a držet pod plastovým pytlíkem, protože samotné nitky a vši mohou zůstat na kůži a poblíž vlasových žárovek. A když používáte šampon, který nemá schopnost zabíjet vajíčka z vajíček - musíte znovu opláchnout hlavu po 5-6 dnech.

A samozřejmě, vždy a všude musíte dodržovat hygienická pravidla: nečistěte si ručník jiného, ​​nepoužívejte hřeben někoho jiného. Je známo, že vši hlavy mohou přežít ve vodě po dobu dvou dnů, takže i koupání na veřejných místech může být plné.

Buďte opatrní!

Užitečné video: o vývoji vši a metodách boje proti nim