O tajgy kliešťa a nebezpečenstvo uhryznutie na človeka

Marec 2019

Video: (AT) 16.09.2017 Rodina budúcich vládcov zeme ! Skrytá hrozba! Tajné dokumenty (Marec 2019).

Anonim

tajga klíště je jedním z nejvýznamnějších a nejznámějších členů rodiny klíšťat. S rozsáhlým distribučním území a vysokým stupněm ekologické plasticity, tento typ byl schopný převzít vedoucí pozici v severních ekosystémech naší země.

Taiga klíště je rozdělena na území táhnoucích se od Tichého oceánu k evropské části bývalého SSSR. Tato oblast se rozpínala od Kamčatky a Kuriles přes jižní části sibiřské tajgy až Leningradské oblasti. V Asii je druh se vyskytuje v jižních oblastech, usadil se kolem Altaj, dále oblast je přerušena a klíště se objevuje již v lesích Tian Shan.

Hlavním stanovištěm parazita je taiga (jeho různé varianty) - odtud název druhů. Nicméně, taková obrovská oblast distribuce rozšíří do dalších přírodních oblastí: domova pro zobrazení listnaté jehličnaté a listnaté lesy, někdy klíště se nalézá na území lesa. Hlavním limitujícím faktorem při distribuci druhů je vlhkost, která se postupně snižuje směrem k jihu.

Zvýšený zájem vědců na tento druh vzhledem k tomu, že tajga klíště je nositelem patogenů nebezpečných onemocnění člověka a zvířat. Nejprve je klíšťovitá encefalitida - akutní virové infekční onemocnění, které postihuje nervový systém.

A nejen tajga tick encefalitidy mechanický přenos patogenu, ale i na dlouhou dobu udržuje virus v těle, čímž se udržuje její životaschopnost. Proto je kontakt s roztoči taiga vždy pro člověka nebezpečný.

tajga klíště a další klíšťata

Před diskusí o zajímavé rysy biologii tajgy klíštěte, je užitečné mít představu o jeho systematického postavení (vzít v úvahu systematika). Jednoduše řečeno, toto je postavení tohoto druhu v systému celého živého světa.

Je zajímavé,

v binárním nomenklatury Linnaeus, každý druhové jméno se skládá ze dvou slov: 1 - název rodu, skupin druhů, a druhá - jen druhů. Druh sestoupil v rodině, rodinu ve skupinách nebo objednávek, které na oplátku - v třídách apod Znalost obecné charakteristiky zejména taxonů (třída rodinné jednotky), můžete určit, který z nich použít jeden nebo jinou formu… Výzkumníci proto nemusí pamatovat popis jednotlivých druhů, stačí znát obecné charakteristiky, což značné zjednodušuje studijní problém.

Latinský název taiga roztoče je Ixodes persulcatus (populárně nazývaný les nebo evropský). Druh byl popsán v roce 1930 německým akarologem (specialistou na roztoče) Schulze. Kopie nalezl badatel na Dálném východě v údolí Amur.

Aktivní učení tohoto druhu začala v době, kdy bylo objasnil vedoucí úlohu při přenosu patogenů klíšťové encefalitidě. Pak byly použity údaje o biologii a distribuci tajgy klíštěte vynikající parazitologie akademik EN Pavlovského ospravedlnit jeho teorii přirozeného ohniskovou povaze přenášených vektory (přenášen přes konečné hlavní nosič) lidských onemocnění.Již v osmdesátých letech 20. století bylo známo více než 3000 publikací zabývajících se aspekty života roztočů taigy.

Ixodes persulcatus patří do rodiny Ixodidae (Ixodidae), jejichž zástupci jsou dočasné exoparazity lidí a zvířat. Rodina je součástí oddělení ixodidů, podtřídy parazitních roztočů (Parasitiformes) Arachnidů.

Rod Ixodes je ve světové fauně zastoupen více než 200 druhy a na území zemí bývalého Sovětského svazu existuje asi 20 druhů. V rodu se skládá z několika blízce příbuzných druhů, které mnozí badatelé byly zaměněny s tajgy klíšťaty: I. Pavlovskiy, I. kashmiricus, I. nipponensis, I. kazakstani. Je třeba poznamenat, že tato okolnost nemůže ovlivnit údaje o distribuci a hojnosti druhů.

Tento okamžik je velmi důležitý a vyžaduje zvláštní pozornost, protože ne všechny podobné druhy nesou encefalitidu a jejich distribuce může být lokální povahy. Aby bylo možné rozlišovat taiga tick od jakéhokoli jiného ixodidu, je třeba znát jeho strukturu (morfologii). Budeme o tom dále diskutovat.

Vnější struktura taiga klíštěte a přizpůsobení parazitismus

tajga klíště se vztahuje k typu členovců, tak má typickou strukturu všech členovců. Nicméně, hlavním rozlišovacím znakem všech zástupců pavouků (a roztočů, mimo jiné) je to, že jejich tělo není rozděleno do mnoha segmentů.

Tip

Všechny členovci zpočátku metamerních strukturu, to znamená, že jejich tělo se skládá z velkého počtu stejných úseků, které jsou prováděny na dvojici ramen. V průběhu vývoje počet segmentů klesal, oddělení se rozlišovalo, kde segmenty vykonávaly jiné funkce a tudíž se lišily ve struktuře.U pavouků, zejména klisen, mnoho segmentů vzrostlo dohromady a tělo ztratilo svou primární formu. To je důležité z hlediska biologie jako množství segmentů pokryté tvrdou skořápkou, by snížilo roztažnost kryty, a klíšťata nemohla absorbovat potřebné množství potravy.

tajga klíště tělo se skládá ze dvou divizí: capitulum (přední část těla zastoupeny mouthparts) a idiosomal (zbytek těla). Pomocí náustku, který má proboscis, je klíštěk připojen k hostiteli a krmí. Obecně je gnathosom poměrně komplikovaný.

Jednoduše řečeno, klíště je jakýmsi elastickým pytlíkem, jehož tvar může být od elipsovité po kruhové. V vzhledu, dobře krmené a nekrmené klíšťata se výrazně liší:

Body hladové klíště zploštělé dorsoventrally že zvyšuje jeho manévrovací mezi hrabanka nebo vlastníka krytu vlasů. Na vrcholu Ixodes persulcatus je pokryt hustými chitinovými závojy, které navzdory pružnosti chrání článkonožce před nepřáteli.

Na poznámce

Tělo ixodidových klíšťat je opravdu velmi elastické, což je pro jejich výživu nesmírně důležité. Je však téměř nemožné rozdrtit roztoč rukama, pokud ještě nebyl připojen k tělu. Pokud je kousnutí stále prováděno, je přísně zakázáno rozmrštěné kousnutí roztoče.

Velikost hladových jedinců může přesáhnout 10 mm a opilá krev - 20 mm. Kryty se také liší podle barvy, v závislosti na tom, kdy byl parazit podáván. Například hladná žena má hnědou barvu, má brilantní červenavý štít. Při podávání krve se tělo stává světlejší a stává se šedavě.

Tip

Color pokrývá velmi variabilní a závisí nejen na stupni nasycení, ale také na životní prostředí a podkladu, kde se klíště žil. Proto se nesnažte určit typ klíšťat výhradně v barvě, protože tato charakteristika se velmi liší.

Přístroj na orální roztoč (gnatosom) se nachází na předním konci těla, směřuje dopředu a je zarovnaný s hřbetní částí. S tělem je pružně spojena, což zajišťuje lepší uchycení a manévrovatelnost. Pomocí náustku je klíštěk připojen k hostiteli a krvácí.

capitulum se skládá z několika odděleními, které zahrnují chobotu, bodné dýky (modifikované chelicerae) a palps - pedipalps ovládat hmatové funkce.

Na základně proboscis je kapsle, kde jsou uzavírací švy perorálního přístroje. Na bocích základny jsou připevněny čtyři segmenty, které mají hmatovou funkci. Z ventrální strany vzniká růst, takzvaný hypostom. Má tvar podlouhlého válečku se světlem háčků.

Helicercas jsou umístěny nad hypostomem a jsou uzavřeny ve zvláštních případech. Když byly kousnuty, odřízli kryty hostitele jako nože. Pak je injektován hypostomem, jehož háky jsou pevně uchyceny v tkáních oběti.

Následující fotografie ukazuje strukturu tajze klíště mouthparts:

Tip

Při bodnutí do rány podávaných anestetik, takže se nemusíte cítit, jak se klíště přilepená na vás. Kromě toho obsahují v slinách taigy klíčky antikoagulancia, která zabraňuje srážení krve. K roztočům může normálně jíst nekrvavou krev, sliny z parazitů jsou přiděleny hodně.Pro muže to není nebezpečné, ztráta krve a skutečnost, že spolu se slinami do těla podzim patogenů, který je nositelem tajgy klíště.

Tělo parazita je pokryto hustými chitinovými skvrnami. Nekresitelné tvrdé oblasti krytu - štítů - jsou přítomny ve všech klíšťatech.

Hřbetní štít muže je pevný, pokrývající celé tělo. Larva, nymfa a samice jsou krátké a pokrývají pouze přední část hřbetního (dorzálního) povrchu. Břišní scutes se vyskytují pouze u mužů a zabírají téměř celý břišní povrch těla.

v fotografii níže ukazuje muž, žena a nymfa taiga klíště:

na ventrální straně k tělu 4 páry nohou, se segmentovou konstrukcí. Mnoho specializovaných zdrojů splňuje identifikaci klíšťat hmyzu, který je hrubou chybou: hmyz vždy 6 chůzi nohy, a klíšťata - 8

Eye v tajze tam klíště. Production vyhledávání se provádí pomocí palps na mouthparts, štětiny uspořádány kolem těla (trihobotry) a speciální chemické smyslové orgány umístěné na nohou. A roztoče bez vize, se spoléhat na jejich chemo-, tepelné a mechanoreceptorů, potýká s problémem těžební výzkumu.

Tip

Rozlišovat tajze klíště od ostatních bude velmi problematické krev sající klíšťata laik, protože by musel znát všechny podrobnosti o struktuře parazita. Proto je lepší dávat pozor na muže na ulici se nachází v přírodním areálu došlo k setkání s roztoči a zda je v souladu s parazitem prostředí. Pokud ano, pak je v této situaci nejlepší umístit tělo klíšťata do 70% roztoku alkoholu a obrátit se na specialisty.

Životní cyklus

Životní cyklus tajze klíštěte přechází na principu společné všem klíšťatům (viz.reprodukce klíšťat). Ontogeny trvají 3 roky. Během tohoto období, Ixodes persulcatus prochází 4 stadia vývoje: vejce, larva, nymfa a dospělých (IMAGO). Přechod mezi těmito fázemi se mění.

Výživa je velmi důležitá pro plný rozvoj klíšťat. Pro vývoj vajec musí být samice plně živena. Linky jsou také pouze jedinci, kteří nepotřebují jídlo.

Za taiga tick se vyznačuje změna vlastníků. Larvy a nymfy se živí malými hlodavci a ptáky, což vede k pozemskému způsobu života. Dospělí jedinci (imago) preferují velké savce, zejména lidi.

Zvláštnosti krmení taigy

Jídlo je rozhodujícím faktorem ve vývoji a stavu populace taiga roztočů. Parazit chytí svou kořist v typickém vlastní stanoviště, s výjimkou případů, kdy bylo vejce ihned uloženy na hostitelské larvy a není potřeba hledat kořist.

Je důležité si uvědomit, že roztoč není aktivně vyhledávat hostitele, ale má postoj čekat a vidět.

Důležité vědět

Roztoči Ixodid nikdy nespadnou na osobu ze stromů a keřů. Taiga roztoč - obyvatel mimořádně travnaté vrstvy. Zvíře je připojeno na konec čepele a vytahuje první pár končetin dopředu. Nejprve vám umožní rychle se připojit k vlně nebo oděvu budoucího majitele. Za druhé, orgány chemického vnímání, umístěné na prvním páru končetin, umožňují přesně určit přístup a směr oběhu.

Jakmile se dostanete na tělo hostitele, klíštěte se okamžitě nevzal, ale chvíli si vybere místo pro připoutání. Často jsou to těžko dostupné místa pro česání, s tenčí kůží a vysokým přísunem krve.Zvířata mají zátylky, uši, oblast okolo očí. U lidí - uši, inguinální oblast, axilární dutiny.

Po chůzi v přírodě byste nejprve zkontrolovali své tělo na přítomnost klíšťat v těchto oblastech. Jak již bylo uvedeno výše, nebudete cítit kousnutí. Klíšťata bezbolestně odřízne kůži a vloží hypostom, korunovaný dutinkami. Zuby mají strukturu podobnou rybím hákům, takže snaha vytáhnout roztoč z těla silou je bezvýznamná a nebezpečná.

Doba krmení parazita závisí na jeho pohlaví a stádiu životního cyklu - obvykle se pohybuje od jedné hodiny do několika dnů. Avšak vzhledem k výraznému zvýšení velikosti těla klíštěte, uvidíte to mnohem dříve, než je nakonec vyživováno.

Epidemiologická riziko

ixodids jsou biologické vektory patogenů onemocnění člověka a zvířat, jako jsou viry, Rickettsia, Anaplasma, spirochety, atd. Nicméně, tajga tick -. Nejdůležitější z nich, protože je nositelem jaro-léto klíšťové encefalitidy - nebezpečný virus, přenosné, přirozené ohnisko, ovlivňující nervový systém.

Podívejme se, co všechny tyto výrazy znamenají při charakterizaci této nemoci. Existuje skupina onemocnění nazývaná přírodní ohnisko. To znamená, že nějaký virus nebo bakterie nebo nejjednodušší (není důležité) je lokalizován v přírodě v těle nosiče (vypuknutí). Rozmnožování patogenu v této přírodní nádrži se nevyskytuje, jen se v ní zachovává příčinný činitel. Tato sdružení mohou existovat po staletí a nikomu neškodí. Pokud se však objeví citlivý organismus v oblasti, v níž může patogen růst a množit, pak vypukne epidemie. Jakmile náchylný organismus zmizí z označeného území, zmizí ohnisko choroby, ale samotné patogeny nezmizí.

Jak je přenos patogenů od dárce příjemci? S pomocí nosičů, které jsou často členovci. Mezi takové nemoci patří malárie, leishmanióza, spavá nemoc a další. Takže onemocnění, které se prostřednictvím takových nosičů přenášejí na člověka, se nazývají transmisivní.

Klíšťová encefalitida, jejíž virus je nesen tickem tick, není výjimkou. Předpokládá se, že přirozeným rezervoárem encefalitidy jsou malé hlodavce. Klíšťata a jejich krev se dostanou do těla a do viru onemocnění. Pak, spolu se slinami, je virus zaveden do lidského těla, kde se začíná množit. Dále člověk ochorí.

Ale virus se nerozmnožuje v těle klíštěte, ale jeho "vitalita" se udržuje na požadované úrovni, než konečný hostitel vstoupí do těla.

Je zřejmé, že ne každý klíšťák taiga je nosičem encefalitidy, ale lidský kontakt s tímto parazitem nese velké nebezpečí.

Na poznámku

encefalitida přenášená klíšťaty je velmi nebezpečná nemoc, vyznačuje se poškozením mozku, neurologickými komplikacemi a často vede ke smrti. Metody specifické léčby encefalitidy ještě nebyly vyvinuty, proto prevence je nejlepší ochranou. Vaše bezpečnost závisí na Vaší opatrnosti.

Nemoci nesena tajgy tick

Zdravotnické tajga klíště hodnota spočívá v tom, že kromě encefalitidy, která mu vznikne

  • Kemerovo horečky.Horečka Kemerova je na Sibiři rozšířená, způsobená reovirusy. Přírodní nádrže jsou ptáci. Zpočátku, nemoc může projít bez příznaků, v pozdějších fázích na těle ve formě bubliny naplněný kapalinou, se objeví vyrážka, existují náznaky myokarditidy, meningoencefalitidy. Nebezpečí je, že virus v populaci roztočů přetrvává neurčitě;
  • Borelióza způsobená klíšťaty (Lyme nemoc) je onemocnění způsobené spirochetem. Doba inkubace trvá asi měsíc. První známkou infekce je to, že místo kousnutí po zduření klíštěk nabobtná a zčervená a nehojí se. To znamená, že musíte přijmout naléhavá opatření. Pokud je onemocnění zahájeno, mohou vzniknout vážné problémy z kardiovaskulárního systému, nervového systému, kůže a kloubů;

  • Tularemie je bakteriální onemocnění přenášené člověku nejen skusem klíštěte. Charakterizováno poškozením lymfatického systému. Nosiči způsobující chorobu jsou malé hlodavce.

Závěrem je třeba poznamenat, že i při dodržování preventivních opatření není vždy možné se vyhnout kontaktu s roztočem. Uzavřené oděvy a repelenty nezaručují 100% bezpečnost. Pokud žijete na místech, která jsou součástí biotopu taiga tick, nejlepším řešením je očkování.

Zajímavé video: jak se kousnutí klíštětem (makro)

Co dělat, když klíště zakousne