Ako je reprodukcia lesa kliešťov

August 2018

Video: НЕВИДИМЫЙ МИР (August 2018).


klíšťata (rodina Ixodidae) - malá skupina pavoukovců. Tato rodina je jedním z nejvíce studovaných, protože zahrnuje největší klešťové parazity lidí a domácích zvířat. celosvětové rodiny více než 600 druhů, a v moderním Rusku uvedla asi 60.

Všechny klíšťat - parazité čas . V době, kdy se nazývají, protože jsou na těle hostitele není celoživotní, ale pouze během výkonu (síla krve je rozhodující pro proces množení roztočů, jako další jídlo není pro ně typické).

Zvýšený zájem v těchto rodin je způsobeno především tím, že její zástupci přepravovat nebezpečné onemocnění, jako je encefalitida, tyfus, tularemie. Z epidemiologického hlediska je nejzajímavější jsou tajga tick (lat. Ixodes persulcatus) a pes klíště (lat. Ixodes ricinus), které jsou široce distribuovány v Rusku a jsou nositeli klíšťové encefalitidy.

O tom, jak dochází k reprodukci těchto klíšťat, budeme pokračovat a mluvit ....

Reprodukce hmotnost a distribuce klíšťat

Navzdory tomu, že pes a tajga klíště docela běžný v našem území, setkat se s nimi nemůže všude. Žijí v listnatých a jehličnatých lesech s bujnou travnatou a křovinnou vegetací.Kromě toho, čím je oblast teplejší, tím více vlhkých oblastí roztoči dávají přednost a naopak.

typické místa klíště stanoviště jsou dobře osvětlena sluncem mokré okrajích lesů, cest a parků, trávníky, vegetace u vody. Pokud má klíště příznivé podmínky pro svůj život, začne se aktivně množit.

Klíšťata aktivních klíšťat jsou popsána pro klíšťata, pokud je velká a příznivá oblast koncentrována velkým počtem dospělých a jejich larvami. Není nutné vysvětlovat, že když člověk narazí na takové biotopy, kontakt s roztoči je téměř nevyhnutelný.

těžišť rozmnožování roztočů na severu Ruska vznikají na hranicích různých přírodních stanovišť (cross-country), zatímco odlesňování paraziti migrují do pastviny, kde se aktivně živí hospodářských zvířat. V přírodě je rozmnožování roztočů omezeno nízkou hustotou obětí, na pastvinách majitelů je víc než dost.

hmotnost rozmnožování jev je nebezpečný tím, že při dosažení určitého hustotu obyvatelstva, je masový přesídlení parazitů na sousedních územích, kde se v průběhu času, jak se vyskytují počet ohnisek. li složení této populace se skládá z upínací nosičů jakékoli nemoci, jako je encefalitida, onemocnění přeneseny společně s jejich „mistry“ víc a víc. Může ohrozit vysoký výskyt lidí a dokonce i epidemii.

Vybrat místo s významnou pravděpodobností takového ohniska je možné, ale je velmi obtížné předvídat, protože rozmnožování roztočů je ovlivněna mnoha faktory (viz. Níže), včetně povětrnostních podmínek, které jsou velmi odlišné v různých letech.

Vlastnosti životního cyklu

Životní cyklus je celé období vývoje a života organismu - v tomto případě od vejce až po dospělé. Životní cyklus klíšťat encefalitidy je poměrně složitý, charakterizovaný změnou hostitelů a trvá více než 1 rok. Skládá se z vajíčka, larvy, nymfy a dospělých (imago).

Začneme popis života a reprodukce klíšťat z setkání pohlaví. Muž a žena se obvykle nacházejí v přírodě, mnohem méně často - na hostitelském organismu. Druhý je méně typický, protože šance na parazitizování 2 roztočů na jeden organismus jsou poměrně malé.

Po nalezení muže je ženská oplodněna. Mechanismus přenosu semen je zajímavý. Dochází ke kopulaci nebo koluci. Muž listuje na substrátu zvláštní vak s spermatem (spermatoforem), který chrání spermie před působením vnějších faktorů. Žena se plaví do kapsle a zachycuje ji speciálními chlopněmi umístěnými v blízkosti pohlavních pórů, jako jsou pinzety. Takto probíhá oplodnění.

Uvědomte si, že

Klíšťata ixodidů mužských a ženských se snadno od sebe liší od laiků. Když se podíváte na klíšťata shora, můžete vidět, že jeho tělo je pokryto zářivým hustým chitinovým štítem, který má ochrannou funkci. U mužů tento štít pokrývá celou záda a tělo se při podávání nemůže nadměrně natahovat. U žen je scutel je menší a pokrývá pouze polovinu zád, kvůli kterému může jeho tělo několikrát růst.

Po oplodnění začínají ženy aktivně hledat kořist pro jídlo. Roztoči jsou charakterizováni takzvanou "gonotrofní harmonií", kdy je proces potravy úzce spjat s dozráváním vajec.Jednoduše řečeno, téměř všechny živiny extrahované z krve se dostanou do vývoje vajec.

Proto každému ovipozitivu předchází podání krve. Z tohoto důvodu jsou ženy velmi živé - jejich hojné jídlo je klíčem k úspěšnému chovu. Muži jíst méně často av mnohem menším množství. U některých druhů roztočů samci nejedí vůbec a po přenosu semenného materiálu zemřou.

Je zajímavé

U některých druhů ixodidů se muži samy nehledají. Během sexuálního procesu propichují kryty ženy a živí se obsahem jejích střev, aniž by jí způsobily značné škody. To má také malý vliv na ovipozici.

Ženy jsou nasávány v krvi dostatečně dlouho, v průměru asi 10 dní. Měkké kryty poskytují možnost konzumace velkého množství krve. Krmení mužů někdy dost a 20 minut.

Ženské klíště začne snášet vajíčka v týdnu nebo měsíc po dokončení stravování (rychlost zrání vajíček závisí na vnějších faktorech). Pokládka trvá asi měsíc, zatímco roztoč vkládá vajíčka do malých skupin, jak dozrávají.

Klíšťata jsou velmi plodná - v jejich spojkách lze nalézt až 2 000 vajec. Počet vajec závisí na tom, kolik je žena dobře vyživována a fakt úzkosti hraje důležitou roli. U klíšťat žen je také charakteristická přídavná výživa, když první nebylo dost. Někdy se roztoči krmí přímo během období ukládání vajíček, což přirozeně činí déle.

Spojky se nacházejí buď na půdě v přírodním prostředí, nebo (mnohem méně často) na těle hostitele, což zvyšuje šance na krmení budoucích larv.

Do měsíce po pokládání se larvy vylíhnou z vajíček. Jsou malé, na vnější straně podobné klíšťatům dospělých, ale existuje mnoho rozdílů. Larvy mají 3 páry pěších nohou (jako u hmyzu) a neexistuje žádný genitální otvor.

Někdy po opuštění vajíčka sedí larvy na zdi a čeká, až se jejich vnější kryty ztuhnou. Pak se odplazují hledáním oběti.

Agregace larv na spojkách jsou známy i po vytvrzení krytu - hladní jedinci se nerozptýlí, ale čekají na budoucí kořist na povrchu rostlin nebo půdy. Pak je hostitel připojen ne jedna larva, ale několik. To oslabí imunitní reakci organismu oběti a podporuje lepší sytost larv.

Larvy se krmí po dobu 2-4 dnů, po které jsou odpojeny od hostitele nebo po nějakou dobu na něm, používají je jako úkryt. Pak opět upadnou do přírodního prostředí, kde se rozkládají do nymf.

Nymfy klíšťat jsou podobné imago (dospělí jedinci), mají 4 páry pěších nohou, oválné tělo s těsnými kryty, ale stále není žádný genitální otvor.

Mutování v životním cyklu těchto parazitů může být považováno za druh diapauzy, při kterých se roztoči nepožívají a nehýbejí se, v jejich těle se objevují složité biochemické procesy. Dokonce i po přemístění ixodidů nejsou po určitou dobu schopni aktivní život, protože změny v těle pokračují.

Moult je nezbytný pro všechny členovce, protože hustá chitinová vnější kostra brání růstu a vývoji. Je to v tomto malém časovém období, zatímco staré kryty vypadají a nové se ještě nezpevňují a tělo roste. Celý zbývající čas je věnován přípravě na tento proces.

typ postupného vývoje umožňuje nakonec začnou živit větší kořist a držet jiné ekologické výklenky - to je důležitý evoluční mechanismus snížit trofický Stazione a vnitrodruhové konkurenci, a tak - aby se zvýšily šance obyvatel v aktivním reprodukci.

Dospělí jedinci nerostou, jejich vzhled zůstává beze změny.

Je zajímavé,

tvar těla a velikosti pro dospělé klíšťata, stejně jako hmyz, jsou neměnné a specifický charakter, který může určit tělo. Dobrým příkladem jsou beruška, velikost těla a počet bodů, na kterých zůstávají konstantní a slouží k identifikaci druhu.

Nymfy se krmí na hostiteli asi týden, po kterém opustí. Po nějaké době půjdou buď do zimy, nebo se změní na dospělé. Larvy, nymfy a dospělí mohou zimu.

Existují případy zimních klíšťat v uších a dalších částech těla kopytníků. Ale více klíšťata přezimují v jejich přirozeném prostředí: zasadit dendrit, v půdě, pod kameny a starého dřeva, pod kůrou odumřelých stromů, v norách savců a ptáků hnízda. Někdy roztoči zůstávají na farmách, v hospodářských budovách, kde přinášejí domácí zvířata.

Obecně platí, že diapauza v klíšťatech ixodidu není povinná, to znamená, že není povinné. Při dostatečně vysokých teplotách nemohou roztoči upadnout do klidového stavu a pokračovat v rozvoji v zimě v interiéru.

U většiny ixodidů je životní cyklus tříletý. Obecná schéma vypadá takto:

  • imago na jaře (duben - květen) aktivně útočí na obratlovce. Toto období je charakterizováno největší dynamikou taiga a psích roztočů, takže při chůzi v přírodě musíte být obzvláště opatrní.Koncem léta se zpravidla dospělí krmí zvířata. Larvy se objevují v druhé polovině léta. Bez ohledu na to, zda jsou plné nebo ne, je pro zimu stažení;
  • Během druhého roku se larvy rozvíjejí a roztavují se do nymf. Hladové a znudělé nymfy jdou do zimy;
  • V již třetím roce se nymfy aktivně živí a na konci léta se stávají dospělými. Podzimní oběti imago nejsou vyhledávané a okamžitě spadají do diapauzy.

Nyní je jasné, proč se nebezpečí kontaktu s roztoči zvyšuje na jaře. V oblastech se suchým, horkým počasím může cyklus probíhat poměrně rychle, po dobu 1-2 let - pak je dynamika vysoká nejen na jaře, ale také na podzim.

V laboratoři byly provedeny studie o délce trvání reprodukce klíšťat ixodidů obecně. Výsledkem je, že údaje o oceli se mění v širokém rozmezí: od 200 do 2000 dnů (rychlost reprodukce v přírodě odpovídá středu tohoto rozsahu).

To znamená, že životní cyklus roztočů je charakteristická nejen pro dlouhou životnost, diapause a líná, ale také ke změně majitelů, stejně jako střídání parazitismu s volně žijící životní styl. Budeme jen mluvit o rozmanitosti majitelů dále.

Zvířata, na kterých roztoči rozmnožují lesní roztoči

Roztoči psa a taiga používají širokou škálu hostitelů. A obě teplokrevná a chladnokrevná zvířata se mohou stát oběťmi. Jedná se o velké domácí a divoké artiodactyly, koně, ovce, divoké kančí. Menší zvířata: psi, kočky, jezevci, zajíci a další.

Následující obrázek znázorňuje příklad parazitismus velkého počtu roztočů na těle los:

největší škálu parazitismus pozorovaného na malé hlodavce, včetně jejich nory: dormice, hraboši, dřevěných myší.Takový hmyzožravý, jako ježek a krtek, i klíšťata, neztratil jejich pozornost. Mezi plazy bylo pozorováno parazitismus u ještěrek a hadů. Oblíbenou kořistí nymfů jsou ptáci, kteří vedou sedavý život.

Vývoj klíšťat encefalitidy probíhá podle typu tří hostitelů. To znamená, že po celý životní cyklus klíšťata živí třemi různými, systematickými způsoby zvířaty.

Larvy si vyberou menší hostitel. Mastně se vyskytují na myších, veverkách, ježkách. Larvy jsou také charakterizovány podáváním plazů a někdy i obojživelníků, kterým se již nymfy vyhýbají. Nymfy si vyberou hostitele větší - například pes, kočku, různé ptáky. Taiga klíšťata dává přednost mladé tetře.

K poznámce

Nymfy v klíšťatech také provádějí funkci přesídlení. K tomu používají různá zvířata. Přichytí se k vlně, roztoči se mohou pohybovat po dlouhé vzdálenosti. Také migrují s létajícími ptáky, takže nymfy lze nalézt v nestandardních stanovištích. Tento jev získal název zoochori.

Faktory, které ovlivňují šíření roztočů

Rychlost reprodukce klíšťat je silně ovlivněna vnějšími faktory.

Zde jsou nejdůležitější z nich:

  • Teplota. Jedním z nejdůležitějších faktorů, které ovlivňují intenzitu reprodukce klíšťat, je teplota. Klíšťata jsou poměrně chladná, mnoho z nich obývají severní šířky, ale je obzvlášť nebezpečné, aby měli během sezóny zimy těžké mrazy. Čím starší je klíště, tím odolnější jsou účinky nízkých teplot. U -10 ° C, larvy, nymfy a dospělí přežijí více než 7 dní, ale to není limit. Při přísnějších mrazích jsou zahrnuty mechanismy ochrany před chováním - roztoči se schovávají pod sněhem, v přístřešcích, v zahradách, v hospodářských budovách, na farmách.Působením vysokých teplot mají rovněž negativní dopad na svorku - při přehřátí porušil metabolické procesy, sníženou aktivitu a touhu po jídle. Je třeba mít na paměti, že na povrchu těla hostitele je teplota obvykle vyšší než v přírodním prostředí. Maximální teplota nepřesahuje + 50 ° C;

  • Vlhkost - hraje velmi důležitou regulační roli při vývoji a reprodukci klíšťat. Klíšťata se vyhýbají přímému slunečnímu světlu právě kvůli nebezpečí ztráty vlhkosti tělem. Všichni členovci, i přes husté chitinózní kryty, velmi rychle ztrácejí vodu z těla. Taková silná vnější kostra je chrání před dehydratací. Nadměrná ztráta vlhkosti zabraňuje vrstvě lipidů (vosku). Větší a suchší klima, v níž žije určitá skupina, čím je tato vrstva rozvinutá. Měkké kryty klíšťata rychle močení, což výrazně ovlivňuje stav těla a v důsledku toho pro budoucí chov. V suchých let se počet klíšťat se prudce snižuje, zatímco let s silných srážek se vyznačují propuknutí hromadného reprodukci;
  • Antropogenní faktor. Lidé, kteří porušují přírodní stanoviště klíšťat, mění potravinové řetězce a zničí obvyklé stanice. Roztoči musí migrovat a přizpůsobit se novým podmínkám;
  • Jídlo. Dobře krmeni jednotlivci úspěšněji zima, leželo více vajec. Larvy, které nepotřebují potravu, se s větší pravděpodobností rozkládají do nymf a nymfy k imago. Plodnost přímo závisí na tom, jak jsou ve stanoveném roce vytvořeny příznivé podmínky na daném území.

Na fotografii níže ukazuje napivshayasya krev samice roztoč:

Tip

Předpokládá se, že spalování vegetace typická místa rozmnožování a vývoj roztoče může výrazně snížit jejich počet, ale to není úplně v pořádku (účinek je obvykle jen dočasné ).Avšak poškození biocenózy jako celku bude významné. Léčba takových oblastí s akaricidy také ne vždy dává požadovaný výsledek.

Může se rozvíjet klíšťata u psa a jiných mazlíčků?

Jak je uvedeno výše, roztoči často používají domácí zvířata jako potraviny. Psi nejsou výjimkou - pravděpodobně se mnozí z vás setkávají s roztoči na zádech nebo uších psů po procházce.

Co dělat, když si nevšimnete klitorisu včas, a pes ji přivedl do bytu? Bude parazit reprodukovat přímo na psa v místnosti?

Takže nymfa nebo imago budou na vašem mazlíčku pouze během jídel, po kterém zmizí. Nevšimněte si, že parazit bude těžký. Některé nebezpečí spočívá v tom, že na psa mohou být položeny vejce. Tento problém však lze snadno vyřešit, pokud se váš mazlíček správně stará - pravidelná kontrola charakteristických bodů připevnění (zášklby, uši, oči) ušetří zbytečné důsledky.

Pokud vidíte klíštěte ve svém zvířeti - nemusíte paniku. Je nutné opatrně odstranit tělo parazita pomocí pinzety, aniž byste jej stiskli, a pak ošetřete ránu. Na konci procedury si důkladně umyjte ruce mýdlem a vodou. Pokud se bojíte extrahovat parazita sami - vezměte zvíře na veterináře.

Během několika dní po odstranění klíštěte, sledujte psa - v místě příloh se vyskytují červenost a abscesy. Ale obvykle psi tolerují takový parazitismus bezbolestně a nedojde k významnému poškození zdraví vašeho domácího mazlíčka.

Reprodukce klíšťat v bytě: pravděpodobnost, rizika, prevence

Průchod kompletního životního cyklu uvnitř bytu je extrémně nepravděpodobný, téměř nemožný. Vzhledem k tomu, lidí a domácích zvířat, jsou tito zástupci pavoukovců setkal pouze v případě potřeby a moc při hledání vhodného místa pro přezimování. Pokládání vajec a chléb preferují v přírodních podmínkách.

Pořád si představíme možnou variantu průběhu takového životního cyklu v bytě.

Takže dospělý roztoč, spolu s vámi nebo se svými mazlíčky, se dostane do bytu. No klíště se může objevit ve vlastním domově, například z nedaleké trávníku na jaře, otevřenými dveřmi.

Pro snášení vajíček musí být samice plně živena. Poté se mohou vajíčka normálně vyvinout, pokud je vlhkost dostatečně vysoká. Zahajují se další komplikace - z vajíček se objeví larvy, které opět potřebují jídlo. Hltal, roztoči potřebují se dostat pryč na zimu, a pak se vše by se mělo opakovat s vílou k jeho přeměně na imago.

Zdá se, že na rozdíl od blechy a štěnice, které jsou prosperující v rezidenční čtvrti, klíšťata, které mají komplikovaný tříletý cyklus se změnou majitelů, zbavena možností rozvoje v omezeném prostoru bytu nebo rodinného domu.

Takže nejpravděpodobnější a nebezpečnější kontakt s roztoči v přírodě, při jejich hromadné reprodukci.

Na závěr lze konstatovat, že takový komplikovaný způsob reprodukce mít dopad na stav populace klíšťat obecně. Neustálá změna stanoviště a hostitelé vést k velké úmrtnosti vajíčka, larvy a nymfy. Nicméně v přírodě je všechno kompenzováno. Stejně jako všechny parazity, klíšťata jsou velmi plodné, a dospělým prožívá dost mladý na udržení populace na patřičné úrovni.

Zajímavé video: Jak roztoči položili vajíčka po skusu

Životní cyklus vývoje klíšťat ixodidu