Všetko o domáce švábov

Smieť 2019

Video: Spider christmas "psalmopoeus cambridgei" - šťastné a veselé vianoce môjmu pavukovi (Smieť 2019).

Anonim

Hmyz jsou nejpočetnější, rozmanité a starověké třída všech živých organismů na Zemi. Ale z tohoto souboru hmyzu jsou ti, kteří se v těžkých klimatických podmínkách přizpůsobili životu. Domácí šváby dostali takový název pro své stanoviště.

Tyto druhy hmyzu nejsou domestikované, ale jsou nazývány synantropickými organismy. To znamená, že nežijí domestikovat, tato zvířata vedou způsob života úzce příbuzný člověku. V tomto případě jde o otázku lidského obydlí.

Kritická teplota pro život červeného švábu je 5 ° C. Při této teplotě hmyz zahyne. Proto jsou v horkém klimatu tyto hmyzy lokalizovány ve vyhřívaných prostorách.

Distribuce

Původně byly v evropské části planety distribuovány pouze černé šváby. Setkali se také v Africe a Asii. Ale v 18. století, červené šváby byly přivezeny do Evropy z Asie. Díky schopnosti přizpůsobit se a extrémně rychlému rozmnožování rychle tlačili "černé sousedy". A do 20. století začala populace černých švábů rychle klesat. To bylo také ovlivněno vzhledem široké škály chemických přípravků pro ničení škůdců.

Červené šváby se také nazývají "Prusak". Nastala hypotéza o výskytu tohoto druhu hmyzu z Pruska, a tak se začalo říkat jednoduše „šváb“.

Popis a vzhled

Jak vypadá švába? Dospělý vzorek Prusaka může dosáhnout velikosti 10 - 15 mm. Mějte hnědou barvu, odstíny se mohou lišit. Na zadní straně jsou vidět dva černé pruhy. Dospělí jednotlivci mají také křídla, ale nemohou létat po dlouhou dobu. Na rozdíl od muže vypadá ženské tělo širší. Břicho je jiné a vypadá kolem. Mladí lidé vypadají poněkud jinak, nemají křídla. Jejich zbarvení vypadá tmavší.

Pokud porovnáte černá a červená pet šváby, v jejich vzhledu existuje značný rozdíl:

 • Velikost Black představitelem tohoto druhu v dvakrát více než u zázvoru.
 • Barva uhlí je černá.

Jinak jsou podobné:

 • Mějte plochý chitinový plášť.
 • Tři páry nohou s drápy a výhonky.
 • Jsou křídla.
 • Mají dlouhé antény - orgán pocitů.

Dospělí žijí přibližně 20 - 30 týdnů, tj. Asi šest měsíců. Během této doby samice produkují 4 - 9 ootec. Ooteca je druh kontejneru, kde samice váží vajíčka. Nosí ji na spodní ploše jejího břicha, což umožňuje, aby unesl potomky. Oothek vypadá jako solidní obdélníkový box.

Funkce domácích švábů

Domácí šváb jsou všežraví. Snadno se přizpůsobí životu v domácnosti nebo v okolí. Prusáci mohou jíst jak čerstvé potraviny, tak i potravní odpad. Kromě toho, pokud je jeden nebo druhý ne, jsou schopni živí tkaniny, papíru, v jakékoli formě a podrážky.

zůstat v kontaktu s odpadem a špíny, zvířata a švábi jsou nositeli patogenů různých chorob .Může to být úplavice, průjem, gastroenteritida.

Kontrolní opatření

Prvotní prioritou je omezit přístup k jejich možným potravinám a vodě. Nejúčinnějším způsobem, jak bojovat proti domácím švábům, jsou insekticidy. Moderní trh nabízí velké množství účinných léků. Jsou vydávány v různých formách.

Hlavní typy přípravků:

 • Gel. Je to naprosto bezpečné pro lidi, ale pro Prusy je destruktivní. Jeho zvláštnost spočívá v tom, že gel je aplikován v bodě.
 • Pasti. Mohou být rozděleny na insekticidní a lesklé. V prvním případě působí jako gel a lepidlo směřuje k ničení bez použití toxických látek. Nevýhodou těchto úskalí je to, že jeden švába, který se v něm chytil, už nemůže infikovat jiné.
 • Aerosol. Chcete-li užívat tento lék, musíte dodržovat bezpečnostní opatření, protože toxické látky drogy mohou také poškodit člověka. Před použitím je nutné místo vyprázdnit, používat ochranné prostředky a po postupu dobře větrat místnost.

V Rusku, kdy ještě nebyly všechny tyto přípravky použity, byla použita správná metoda zamrznutí. Za tímto účelem byly v zimě dveře otevřené a zamražené po celý den. Tak byla v místnosti nastavena velmi nízká teplota, destruktivní pro domácí šváb. Metoda byla účinná, ale studená. Mimochodem, někteří lidé tuto metodu stále používají.

Pokud nemůžete vyřešit tento problém sami, měli byste se obrátit na kvalifikovaného odborníka. Jsou zaručeny, že zničí škůdce pomocí moderních insekticidů, které jsou pro člověka neškodné.

Pro dezinsekce se používají insekticidy dvou druhů:

 • Okamžitá akce - působí "tady a teď". Při kontaktu s švábem se léky okamžitě chovají a zabíjejí škůdce. Po odvzdušnění ošetřeného prostoru nejsou žádné stopy kontroly škůdců.
 • Dlouhotrvající akce - budou jednat později. Princip práce těchto léků je přitahovat škůdce. Okamžitě po infekci hmyz neumírá. To je provedeno tak, aby infikovaný hmyz mohl zničit co nejvíce příbuzných.

Šváb jako domácí mazlíček

Fanoušci vzrušení a unaveni šablonami začínají švábi jako domácí mazlíčky. Takový domácí zvíře je exotický, někdy mimořádně drahý. Existuje několik desítek druhů hmyzu, které lidé používají jako domácí zvířata. Obvykle mají ve srovnání s výše popsaným druhem větší rozměr a expresivnější obrysy.

Nejoblíbenějším z nich je šváb Madagaskar. Majitel světového rekordu ve všech známých druzích. Jeho délka je v průměru 5 cm, maximální známka dosahuje 10 cm. Život v zajetí dosahuje 3 roky, ve výjimečných případech může žít 5 let. Krmí se výhradně rostlinnými potravinami.

Zajímavým faktem je, že sexuální reprodukcí samice nedělá vajíčka. Měla potomka sama sebe. Existuje debata o tom, zda je Madagaskar šváb nebezpečný pro lidi. Chovatelé sborů tvrdí, že ne, tato bytost má klidnou a klidnou dispozici a je pro člověka naprosto neškodná. Proč se jim říká prskavka? Skutečnost, že muž ve stresující situaci pro něj nebo v období páření může produkovat charakteristický zvuk, který velmi připomíná hada faleš.

Šváb jsou bezesporu exotické domácí mazlíčky, na které obyvatelé naší země nejsou příliš zvyklí. A když hovoříme o domácích švábů, vypadají spíš jako škůdci než domácí zvířata.