Amerikanskansky šváb: život v prírode a chov

Apríl 2019
Anonim

Americký šváb je hmyz, který byl přivezen do Ameriky z tropických oblastí Afriky. V Americe se objevil v době, kdy obchodování s mořem prosperovalo. Africký hmyz cestoval po lodích, a když se stali dost početnými, usadili se na americkém kontinentu. Mimochodem, šváby do Evropy byly také přineseny ve velkém množství na obchodních lodích. Rychle tropický hmyz přizpůsobený změně klimatickým podmínkám a přizpůsobený novému prostředí. Ve skutečnosti se africký hmyz stal předchůdcem "Američanů".

Vzhled

Americký šváb se vyznačuje poměrně dlouhým podlouhlým tělem. Dospělí jedinci dosahují velikosti 4 až 5 cm. U dospělých, dospělého hmyzu, tělo je načervenalé. Často jsou červené a hnědé jedinci. Dospělý šváb má rudimenty letadla. Nemá nymfy. S věkem se segmentace těla stává výraznější, zejména v břišní oblasti. Afričtí jedinci jsou o něco tmavší a silnější, ale docela podobní americkým. Americký šváb může být tmavý, ale nikdy není zcela černý. Jeho barva je blíže červenohnědé barvě. Černá barva je typická pro jiné druhy.

Výrazné vlastnosti:

  • Perorální přístroj je vybaven chitinovými výrůstky. Proto může hmyz snadno prohlédnout tkaninou, kůží nebo lepenkou.Často, šváby jíst látku nebo kůži, když nejsou žádné jiné zdroje jídla.
  • Podlouhlé tělo. Hmyz má obvykle poměrně silnou a širokou břicho. V tomto druhu je kmen prodloužený, segmentace je jasně viditelná.
  • Další charakteristický rys: křídla. Křídla jsou dobře viditelné, velké, oky. U dospělých mužů křídla vyčnívají za břicho. Nicméně hmyz létá velmi dobře. Mohou být ve vzduchu méně než minutu a obvykle používají křídla pro plánování a ne pro plný let.
  • Na konci kmene můžete pozorovat segmentované procesy, které se nazývají cerci. Tam jsou muži i ženy. Muži mají genitální desku, která se velmi podobá cerci, ale menší.
  • Antény jsou dlouhé, segmentované. To je hlavní orgán dotyku. S pomocí antény hmyz určuje nejen cestu k jídlu, ale také detekuje zvukové vibrace a určuje povahu povrchu, podél kterého se plazí.
  • Oči jsou umístěny na každé straně. Jsou velké, tvářené. Vzhledem ke specifické struktuře a umístění očí může švába vidět ve všech směrech.

Zajímavé je, že tento šváb je považován za nejrychlejší. Odhaduje se, že za sekundu může běžet asi 70 cm.

Reprodukce a vývoj

Reprodukce není nijak zajímavější. Šváb je schopen reprodukovat asexuálně pomocí parthenogeneze. Nejsou-li mezi sebou muži, v těle samice jsou zralé speciální vejce, které se mohou rozvíjet bez hnojení. Díky tomuto prvku se hmyz šíří tak široce. K vytvoření celé kolonie je postačující jedna živá žena.

Reprodukce probíhá po celý rok a není spojena s určitou sezónou. Čím více jídla a lepšího prostředí, tím aktivnější je proces reprodukce. Před pářením se uskutečňuje kurátorství. Za prvé, žena uvolňuje feromony do vzduchu a zvedá křídla. Tak přitahuje muže a dává jasně najevo, že je připraven k reprodukci. Muž, který se nacházel poblíž, chytá feromony a začíná manželský tanec. Krouží kolem ženy, rozpouští a skládá křídla. Potom probíhá hnojení.

Žena poklopuje kapsli s oplodněnými vejci po dobu 20 až 30 hodin a poté se štěpí do země nebo do vhodného substrátu. V podmínkách bytu samice položí vejce na odlehlém místě a připojí je k povrchu pomocí zvláště viskózní sekrece.

Habitat

Americké šváby jsou rozšířené, především v zemích Jižní a Severní Ameriky. Také tento druh se usadil v celé Africe a tlačil svého předka. Vědci si všimli, že v současné době se hmyz aktivně usazuje v Evropě. Nicméně v Rusku se druh neopouštěl ze dvou důvodů. Za prvé, velké velikosti. V podmínkách dostatečně silné zimní zimy zemře velký hmyz. Za druhé, existuje mnoho potomků, pro které v podmínkách středního a severního Ruska není dostatek jídla. Ze stejného důvodu se švába zřídka objevuje v bytech, kde je obtížné krmít potomstvo. Ale pokud se objeví v domě, kde je dostatek jídla na otevřeném místě, vynásobí se neuvěřitelnou rychlostí.

Americký šváb v městském prostředí se nachází v průmyslových budovách s vytápěním, v kolektorech, ve ventilačních šachtách, v továrnách na výrobu potravin.Každý rok se tento druh přiblíží k člověku a učí se žít v městském prostředí, jíst potravní odpad.

Tento hmyz se často nachází na lodích, v letadlech. Cestují hlavně společně s potravinami, balenými v kartonu.

Zvláštnosti života

Hmyz žije společně, snaží se vytvořit co největší kolonii. Ve volné přírodě má průměrná kolonie přibližně 10 000 jedinců. Pokud se švábi usadí v budovách, pak zvolte velké, široké budovy s dobrým vytápěním. Příznivá teplota pro rychlou reprodukci je v rozmezí 20-35 ° C. Také šváby mají vysokou vlhkost.

Další důležitá podmínka prosperity: dostupnost dostatečného množství jídla. Švábi jíst téměř všechno. Upřednostňují masné výrobky, ryby, rostliny, obiloviny a obiloviny, smíšené krmivo. Pokud není k dispozici vhodné jídlo, mohou jíst mýdlo, látku, kůži, papír. To je jíst nějaké organické.

U velké kolonie je zásadní důležitost přítomnosti jídla. Ale v případě malých hnízd v bytech přichází do popředí vlhkost a přítomnost vodních zdrojů. Pokud zcela oddělíte šváby od vody, maximálně za týden zahynou.

Chov

Milovníci hmyzu často chovají americké šváby. Jsou to velké, ale nenáročné hmyz a zajímavý objekt pro pozorování. Například pouze tento druh se stará o potomstvo po výskytu larv z vajíček. U jiných druhů toto chování není pozorováno. Neméně zajímavé je i taneční tanec muže a ženy před pářením. Vnější šváb vypadá spíše impozantní, což miluje milovníky hmyzu.

Tento druh je také chován pro krmení, ještěrky a obojživelníky. Hmyz se reprodukuje velmi rychle. Jedna kolonie může poskytnout celé terárium s ještěrky.

Jediná věc, která by se měla obávat milovníkům hmyzu, je alergie. Feromon, který vysílá ženu během páření, je považován za silný alergen a může poškodit citlivé lidi.